En Sağlıklı Yağ Hangisi?

| berna tarafından paylaşıldı.


24 Şubat 2019, Pazar, 17:43 | 0 kez görüntülendi.Son yıllarda, marketlerde yağ reyonu daha büyük bir yer kaplıyor. Yağ seçeneklerinin giderek artması, hangi yağın en sağlıklı olduğu konusunda karışıklığa neden olabilir. Yüksek oranda oleik asit içeren yağların yanına, Hindistan cevizi yağı geldi ve üzüm çekirdeği yağı gibi yağlar yaygınlaştı. 
Avokado Yağı

Avokado yağı, tekli doymamış yağ yönünden zengindir ve pişirme yağları arasında en yüksek tekli doymamış yağ seviyesine sahip olan yağlardan biridir. Tıpkı zeytinyağı gibi, avokado yağı da çoklu doymamış yağlar yönünden düşüktür. Diğer bitkisel yağlarla karşılaştırıldığında, avokado yağı daha yüksek bir doymuş yağ içeriğine sahiptir, ancak yine de bu oran; tereyağı gibi yağlardaki orandan çok daha düşüktür. 
Kanola Yağı

Kanola yağı, nispeten yüksek tekli doymamış yağ içeriğine sahiptir. Ancak bu oran yüksek olsa da, kanola yağı, aynı zamanda iyi bir çoklu doymamış yağ kaynağıdır. Buna ek olarak, mutfakta kullanabileceğiniz yağlar arasında en düşük doymuş yağ seviyesi de yine kanola yağındadır. Bitki temelli Omega3 içeren birkaç yağdan biridir. Kanola yağı ayrıca, kalp hastalıkları riskini azaltır ve kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. 
Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, tereyağına iyi bir alternatif olarak gösterilmektedir. Oda sıcaklığında katı halde olan bu yağ, sıvı haldeyken daha çok zeytinyağına benzer. Hayvansal yağ yemeyenler için de tereyağına alternatiftir. Yine de Hindistan cevizi yağının doymuş yağ oranı yüksek olduğundan, az miktarda kullanılması önerilmektedir. 
Üzüm Çekirdeği Yağı

Çok yönlü bir pişirme yağı olan üzüm çekirdeği yağı, şarap üretiminden kalan üzüm çekirdeklerinden elde edilmektedir. Hafif bir lezzete sahip olan bu yağı, çok amaçlı bir yağ olarak kabul edebiliriz. Üzüm çekirdeği yağı, soya yağına benzer bir yağ asidi profili çizmektedir. Ayrıca çoklu doymamış yağ oranı da yüksektir. 
Zeytinyağı

Akdeniz tarzı beslenmede öne çıkan rolünden dolayı, zeytinyağı tüm mutfaklarda popüler bir yağdır. Sızma zeytinyağı, genellikle diğer zeytinyağlarına göre daha pahalıdır ve antioksidan içeriği en yüksek zeytinyağıdır. Saf olarak tanımlanan zeytinyağının, işlenmiş versiyonları daha lezzetlidir. Zeytinyağı, pişirme yağları arasında tekli doymamış yağ oranı en yüksek olan yağdır. Ayrıca kalp sağlığını da korumaktadır. 
Susam Yağı

Asya ve Hindistan mutfaklarında sıkça kullanılan bir yağ olan susam yağı, iyi bir çoklu doymamış yağ ve tekli doymamış yağ karışımıdır. Genellikle pişirmekten çok, tatlandırıcı bir yağ olarak kullanılan susam yağı, sağlıklı yağlardan biridir.

Görüşler 0

    Görüşlerinizi yazmak üye olmalı ya da giriş yapmalısınız |Giriş yapÜye ol