Çatlak Topuklar Için Doğal Bakım

topuk-catlaklari-icin.jpg
Ayakta ve özellikle topuk bölgesinde çeşitli etkenlere bağlı olarak çatlak oluşumu yaygın bir problemdir. Bu görünüm kadınları rahatsız etmekte...
 1. makaleci
  Ayakta ve özellikle topuk bölgesinde çeşitli etkenlere bağlı olarak çatlak oluşumu yaygın bir problemdir. Bu görünüm kadınları rahatsız etmekte özellikle açık ayakkabı giymekten ya da denizde, plajda ayaklarının çıplak olmasında çekinmelerine yol açmaktadır.

  Topuk bölgesinde çatlak oluşumunun temel nedenleri;

  - Bölgenin nemsiz kalması,
  - Uzun süre yüksek topuklu ya da ayak yapısı ile uyuşmayan diğer ayakkabıların giyilmesi,
  - Uzun saatler ayakta çalışmak ya da yürümek,
  - Bazı hastalıklar

  vb. nedenlerdir. Siz de bu nedenle herhangi biri nedeni ile topuklarınızda çatlak oluşumundan şikayetçi iseniz öncelikle çatlak oluşumuna neden olan etkeni tespit etmelisiniz. Daha sonra mümkünse bu etkeni ortadan kaldırmalı değilse etkilerini en aza indirmeye çalışmalısınız. Örneğin uzun saatler ayakta kalacağınız bir gün ayak yapınıza uygun rahat bir spor ayakkabı tercih etmek gibi.
  Bu önlemleri aldıktan sonra var olan çatlakları tedavi etmek ve yeni çatlak oluşumunu engellemek için başvurabileceğiniz iki temel yöntem var. Bunlar kozmetik ürünler ve doğal tariflerdir. Eğer siz de kozmetik ürünlere çok fazla para harcamak istemiyor aynı zamanda kimyasal içerikli ürünlerden uzak durmayı tercih ediyorsanız evde kolayca hazırlayıp uygulayabileceğiniz doğal bakım tariflerine başvurabilirsiniz.

  Deniz Tuzu İle Topuk Bakımı


  Deniz tuzu ve zeytin yağı içeren tarifi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler;
  -1 yemek kaşığı deniz tuzu
  -2 yemek kaşığı zeytin yağı
  -1 adet limon

  Malzemeleri bir araya getirdikten sonra 1 adet limonu kabuğunu rendeleyerek deniz tuzu ile karıştırın. Daha sonra karışımın üzerine zeytin yağını ekleyin. Birkaç dakika beklettiğiniz karışımı topuklarınıza masaj yaparak uygulayın.
  Uygulama süresince topuklarınızı jelatin ile sarmanız uygulamanın etkisini artıracaktır. Yarım saat süreyle topuklarınızda beklettiğiniz karışımı sürenin sonunda temizleyip, topuklarınızı yıkayabilirsiniz.
  İşlemi 2 günde bir tekrar etmeniz durumunda 1 ila 2 hafta içinde topuk çatlakları ortadan kalkacaktır.

  Kakao Yağı İle Topuk Bakımı

  Kakao yağı çatlak tedavisinde en etkili doğal ürünlerden biri olup topuk çatlaklarını kıs sürede onarır. Kakao yağı ile topuk bakımı yapmak için aktara ya da kozmetik marketlerden temin edeceğiniz kakao yağını topuklarınıza masaj yaparak uygulayın. 30 dakika süreyle bekletip fazlalığını peçete yardımıyla alın.
  İşlemi günlük olarak tekrar etmeniz etkin sonuçlar verecektir.
  Makale Puanı:
  5/5,

  Share This Article