Diyet Yaparken Saç Dökülmesini Engellemenin Yolları

causes_of_hair_loss_1.jpg
Genellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkmakla beraber saç dökülmesi kadın erkek her yaştan bireyi etkileyebilmektedir. Saç dökülmesi...
 1. makaleci
  causes_of_hair_loss_1.jpg
  Genellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkmakla beraber saç dökülmesi kadın erkek her yaştan bireyi etkileyebilmektedir. Saç dökülmesi yaşayan bireylerde genellikle özgüven kaybı görülmekte ve bu durum kişinin sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle saç dökülmesi problemine kelliğe ya da geri dönüşü olmayan bir noktaya varmadan müdahale etmek ciddi önem taşır.

  Saç dökülmesi problemini çözmenin birinci adımı saç dökülmesine neden olan etkeni tespit etmek ve ortadan kaldırmaktır. Saç dökülmesine yaygın olan genel etkenler;

  - Stres ve diğer psikolojik sorunlar
  - Hamilelik ve menopoz
  - Kimyasal ya da ısıl işlemler
  - Saç tipine uygun olmayan saç ürünlerinin kullanımı
  - Sigara, alkol ve diğer yabancı madde bağımlılığı

  vb. etkenlerdir. Öte yandan saç dökülmesi probleminin yaygın nedenleri arasında olmamakla birlikte saç dökülmesi problemine yol açan bir diğer etken ise diyettir. Özellikle şok diyetler olmak üzere zaman zaman doktor tarafından verilen diyetleri uygulayan bireylerde de saç dökülmesi sorunu yaşanabilmektedir. Bu süreçte saç dökülmesini engellemek için alınabilecek çeşitli önlemler bulunur. Bunları kısaca açıklayalım.

  Protein Ağırlıklı Beslenin

  Protein hücre yenilenmesi ve oluşumu üzerinde aktif rol oynayan hayati besin kaynaklarımızdan biridir. Bu nedenle yeteri kadar protein tüketilmediğinde beslenemeyen saç kökleri zayıflar ve saç dökülmesi problemine yol açar.
  Protein bakımından zengin gıdalar; et, süt ve süt ürünleri, balık, yumurta, fasulye, brokoli vb. ürünlerdir.

  Doğal Yağlar Tüketin

  Özellikle ara öğünlerinizde fındık, fıstık, kaju, leblebi gibi doğal yağlar bakımından zengin ürünler tüketmek diyet yaparken saç dökülmesi probleminin önüne geçecek etkili yollardan biridir. Bunun yanı sıra ara öğünlerde kuruyemiş tüketmek kan şekerinizi ve açlık seviyenizi kontrol altında tutarak tatlı krizlerinin önüne geçer ve kilo vermenizi kolaylaştırır. Ancak kuruyemiş tüketirken aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

  Demir ve Çinko Bakımından Zengin Ürünler Tüketin

  Diyet yaparken saç dökülmesine neden olan en önemli etkenler demir ve çinko minerallerinde azalış olmasıdır. Özellikle diyet yapan kadınların özel günlerinde kandaki demir seviyesi iyice düşer ve saç dökülmesine neden olur. Bu nedenle diyet süresince demir bakımından zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin.
  Makale Puanı:
  5/5,

  Share This Article