Ten Makyajının Kalıcılığı Nasıl Artırılır?

Bir-makyaj-malzemesi-olarak-bebek-pudrası_2.jpg
Makyaja yeni başladıysanız öğrenmeniz gereken pek çok püf noktası var. Bu noktalara dikkat etmeyip kulaktan dolma bilgilerle uygulayacağınız...
 1. makaleci
  Makyaja yeni başladıysanız öğrenmeniz gereken pek çok püf noktası var. Bu noktalara dikkat etmeyip kulaktan dolma bilgilerle uygulayacağınız ürünler kusurlarınızı örtmek yerine ön plana çıkarabilir ve a katman katman gözükerek sizi doğal bir görünümden uzaklaştırabilir.

  Makyaj konusunda yapılan en yaygın hatalardan biri de ten makyajının biraz fondöten ve biraz allık ile tamamlanabileceği ve kolay bir uygulama olduğunun düşünülmesidir. Oysa doğru tekniklerle yapılmayan ten makyajı katman katman gözükür, gün içinde çabucak dağılır ve istediğiniz sonucu vermez. Bu nedenle ten makyajının püf noktalarını ve kalıcılığının nasıl sağlanacağını bilmek son derece önem taşır.

  Ten Ürünü Seçimi

  Ten makyajında hem mükemmel sonuç hem de uzun süre kalıcılık için en önemli etkenlerden biri doğru ten ürünü seçimidir. Özellikle fondöten seçerken bilmeniz gereken iki temel kriter vardır. Bunlardan ilki cilt tipiniz ikicisi ise cildinizin alt tonudur. Bunların yanı sıra ne kadar kapatıcılık istediğiniz de önemli etkenler arasındadır.
  Bu noktada cilt tipinin çok önemli olmasının nedeni kuru ciltli iseniz cilt tipinize uymayan bir ten ürününün gün içinde parçalanarak dökülecek olması, yağlı ve ya karma cilt tipine sahip iseniz de gün içinde özellikle T bölgenizin parlama yapacak olmasıdır. Her iki şekilde de makyajınız çabucak bozulacaktır.
  Bu nedenle ilk olarak ten renginizi, cilt tipinize ve beklentilerinize uygun ten ürününü bularak işe başlayın. Ten ürünü olarak cildinizin ihtiyacına ve yapacağınız makyaja göre BB ya da CC krem ve ya fondöten tercih edebilirsiniz.

  Makyaj Bazı

  Makyaj bazı ten makyajının kalıcılığını artırmanın önemli araçlarından biridir. Yine cilt tipinize ve istediğiniz bitişe göre makyaj bazını seçiminizi yapın. Daha sonra makyaj bazınızı makyajdan önce cildinize ya da fondötenle karıştırarak uygulayabilirsiniz.
  Eğer kuru cilt tipine sahipseniz makyaj bazı ile birlikte nemlendirici bir krem kullanmanız da faydalı olacaktır. Aksi halde gün içinde T bölgesinde parlama sorunu ortaya çıkabilir. Eğer mutlaka ışıltılı baz kullanacaksanız da T bölgenize uygulamamaya özen gösterin.
  Yağlı ve ya karma cilt tipine sahip olanların dikkat etmesi gereken nokta ise özellikle bahar ve yaz aylarında ışıltılı makyaj bazlarından uzak durmaktır.
  Makale Puanı:
  5/5,

  Share This Article