Çocuklarımıza Allah' ı nasıl anlatmalıyız?

'İslam dini hakkında soru ve paylaşımlar' forumunda Pepiliii tarafından Nis 6, 2017 tarihinde açılan konu

1. Pepiliii

Pepiliii Sağlam üye

Gözle görülmeyen bir varlığı anlatmak çok zor bunu çocuklarımiza en guzel sekilde nasil anlatmaliyiz. Allah nerde sorusuna cevabınız ne? Yada ne olmalı?
    -Çocukları Allah yada cehemnemle korkutmak doğrumu yanlışmı ?

2. Yeşil

Yeşil Editör

Cocuklar soyut işlemler dönemine girmeden Allah'i , cennet ve cehennemi anlayamazlar. Bu yaş dönemi ortaokulda işlemlerimizi artik elma armut gibi somut ifadelerle degil, x ve y gibi soyut kavramlarla anlattığımız döneme tekabül eder.
    Önce ahlâk eğitimi verilir. Bu daha erken başlar.

3. Pepiliii

Pepiliii Sağlam üye

Sevgili yeşil yorumun icin tesekkur ederim ama bu benim soruma pek yanit olmadi.

Yeşil bunu beğendi.
  4. cebi

cebi Sağlam üye

Direk Allahı anlatmaktansa , onun yarattıklarına işaret edilir. Misal çocuk elmayı çok seviyorsa , Allah ne güzel yaratmış şeklinde söylenir somut kavramlardan yararlanarak Allah anlatılır. Yağmur yağıyorsa , Allah ne güzel yağdırıyor gibi gibi.Tabiki yanlştr çocuğu Allah'la korkutmak. Önce Allah sevgisi oluşturulmalı insanda .. Allahın sevgisini kazanmanın yolları öğretilmeli. Allahın Kendisini nasıl mükafalandıracağından bahsedilebilir..Dua etmek öğretilebilir ardından.. Allah'tan istemek.. Ahlak ,Kalp kırmamak , paylaşmak gibi duygular verilir..

5. Pepiliii

Pepiliii Sağlam üye

Şimdiki çocuklar cok zeki ama bunlari bu sekilde anlattigima ragmen inanmakta zorlanan yigenim gibi bir cok cocuk vardir eminim. Allah in nerede oldugunu gormek istiyor, gormedikleri birseye inanmak ise onlara mantiksiz geliyor.

6. Aslı

Aslı Sağlam üye

Ben cocuklarıma Allahı anlatmayı doğar doğmaz başladım seni bana Allah verdi diye başladım herşeyde Allaha şükretmeyi üzüldüyü zaman Allahtan yardım istemeyi bişey isteyince Allahtan istemesinin öncelik olduğunu öyrettim kulağı ve dili alışınca sorma yaşına gelince anlatmak daha kolay oluyor zaten Allah herkesin kalbine sevgisini koyduğu icin cocukken daha rahat anlıyor yerini sorunca kalbinde heryerde diye anlattım şükürler olsun şimdilik sorun yok inşallah hep böyle gider

Pepiliii bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş