in

9 Aylık Hamilelik Boyunca Yaşanan En Önemli Değişiklikler

Hamilelik döneminde anne adaylarının hem fiziksel hem de duygusal değişikliklere uğradığı bilinen bir gerçektir. 9 aylık bu süre zarfı içerisinde mutlaka doktorunuzun ikazlarını ve uyarılarını dikkate almanızı öneriyoruz. Anne adaylarının gebelik dönemi öncesinde gebelik süresince meydana gelecek değişiklikler önceden bilmelerinde yarar olduğunu düşünüyoruz. Anne adaylarının 9 aylık zorlu süreç içerisinde kendisinde görebildiği en belirgin değişiklik adet döngüsüdür. Düzenli cinsel ilişkisi olan ve buna bağlı olarak düzenli adet döngüsü yaşayan kadınların adetlerinde gecikme meydana geliyorsa bunun bir gebelik belirtisi olduğunu unutmamalıdır. Kadınların gebe olmasına rağmen 2 ya da 3 ay süresince üstüne görme diye tabir edilen adet görme olayı nadir de olsa görülebiliyor. Ancak üstüne görme diye belirtilen adet kanaması normal adet kanamasından daha azdır.

Hormonlardaki Değişiklik

Anne adayları gebeliğin ilk dönemlerinde hormonal değişimlere uğrarlar. Buna bağlı olarak da vücutlarının çeşitli bölgelerinde karında şişlik, ödem, gerginlik, kusma, bulantı, kilo alma gibi durumlar ile karşılaşmaları mümkündür. Bu tür belirtilerin olmasında ayna karşısına geçen bazı anne adaylarının kendisini güzel bulmamasına bağlı olarak psikolojik sorunlar yaşadığı da biliniyor. Ancak anne adaylarının bu durumun geçici bir durum olduğunu unutmamalarını öneriyoruz.

Kansızlığa Bağlı Değişimler

Gebelik döneminde hormonal değişimlere bağlı olarak anne adaylarında kansızlık da kendisini göstermeye başlıyor. Anne adayları doktor kontrolünde kansızlık ile ilgili önlem alabiliyorlar. Ancak doktorun önermediği hiçbir işlemi yapmamaları gerekiyor. Kansızlığa bağlı olarak anne adaylarında yorgunluk hissi, halsizlik bıkkınlık gibi şikâyetler görülebiliyor. Aynı zamanda bu dönemde uykusuzluk şikâyetleri de oldukça yaygın olarak kendisini gösteriyor. 9 aylık hamilelik boyunca yaşanan en önemli değişiklikler arasında göğüslerde meydana gelen hassasiyet gösterilebilir. Anne adaylarının gebelik döneminde süt keselerinin gelişme göstermesine bağlı olarak göğüslerinde önemli hassasiyetler görülebiliyor. Bu durum anne adaylarını rahatsız eden bir durum olsa da bu durumun geçici bir durum olmasından dolayı çok fazla endişe etmelerini gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Gebelik dönemindeki psikolojik değişimler de anne adayından anne adayına farklılıklar gösteriyor.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Pin Up Makyaj Nedir – Nasıl Yapılır ?

Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek Adına Önemli Bilgiler