in

Adet Düzensizliği Nedir ve Neden Ortaya Çıkar?

 

Adet düzensizliği adet kanamasının beklenenden erken ve ya geç görülmesi ya da ara kanama olması durumuna denir. Adetin ilk görüldüğü tarihten itibaren birkaç yıl süreyle ve menopoz dönemine yakın süreçte adet düzensizliği görülmesi normaldir. Bu süreçte adet kanamasını etkileyen hormonlar henüz dengelenmediğinden adet düzensizliği ortaya çıkar ve durum geçicidir.
Ancak bu iki dönem dışında farklı hormonal nedenlere ya da hastalıklara bağlı olarak adet düzensizliği ortaya çıkabilir ve beraberinde adetin pıhtılı olması, şiddetli ağrıya yol açması ve ya beklenenden uzun sürmesi gibi sorunlar görülebilir.

Adet Düzensizliğine Neden Olan Etkenler

Adet düzensizliğine neden olan etkenler çevresel ya da hormonal kökenli olabilir.

Çevresel nedenler;

  • Stres
  • Hızlı kilo alıp verme
  • Yetersiz beslenme
  • Antidepresan kullanımı
  • Yoğun egzersiz
  • Bazı ilaçlar ve tedaviler

vb. nedenlerdir.

Hormonal Etkenler ve Hastalıklar

Hormonal doğum kontrol yöntemleri; bariyer yöntemler adet düzeni üzerinde bir etkiye sahip olmamakla birlikte progesteron içeriki doğum kontrol hapları, haftalık ya da aylık iğneler, spiral, kol altı bantlar vb. yöntemler vücuttaki hormon dengelerini değiştirerek adet düzensizliğine neden olabilir. Doğum kontrol yöntemleri nedeniyle ortaya çıkan adet düzensizliği genellikle yöntemin bırakılmasından sonraki 6 aylık süreçte görülüp daha sonra periyodik bir düzene girer.

Polikistik over sendromu; sendromun ortaya çıkış nedeni yumurtalıkların ideal olandan daha fazla erkeklik hormonu üretmesi sonucu yumurtanın gelişememesidir. Bu durum ovülasyonu yani yumurtaların atılmasını engelleyerek adet düzensizliğine yol açar.

Rahim içi tümörler; rahim içi tabakasında ya da rahim duvarında kanserli olmayan ve boyutları 5 mm ile 15 cm’e kadar ulaşan tümörler oluşabilir. Bu tümörler iyi huylu olmakla birlikte adet düzensizliği ve sancılı adet dönemi geçirilmesine neden olabilir.

 

Bunlara ek olarak; diyabet, troid sorunları, siroz, steroidler, hamileliğe bağlı komplikasyonlar, östrojen takviyeleri, sistemik lupus, yumurtalık yetmezliği, iltihaplı pelvik, endometriozis vb. nedenler de adet düzensizliğine yol açabilir.

Adet düzensizliği yaşayan kadınların bir uzman ile görüşerek sorunun nedenini tespit etmesi ve tedavi alması önem taşır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Ödem Attırıcı Tarifler

Gül Suyunun Cilde Faydaları