in ,

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusu özellikle yaz aylarında ortaya çıkan ve kişide ciddi rahatsızlık yaratan bir problemdir. Problem kişinin özgüveninin düşmesine ve sosyal ilişkilerinin kötüye gitmesine neden olabilir. Bu nedenle çözümü önem arzeder.

Ayak kokusu problemi ayağın, ayakkabı içerisinde hava alamaması ve bu nedenle terlemesi sonucu ortaya çıkar. Problemin çözümü için almanız gereken önlemler ve başvurabileceğiniz ek yöntemler bulunur. Bunlar kozmetik ürünler ya da evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal yöntemler olabilir.

Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı seçiminiz ayaklarınızın hava almasına imkan sağlayan yazlık ayakkabılardan yana olmalıdır. Böylece ayağınız terlemeyeceği için bakteri oluşumu mümkün olmayacak sonuçta ayak kokusu problemi hiç ortaya çıkmayacaktır.

Bununla birlikte ayakkabılarınızı mümkünse yıkayabilir değilse ayakkabı spreyleri ile kötü kokulardan arındırabilirsiniz. Böylece önceki günden kalmış ayak kokusundan kurtulmuş olursunuz.

Çorap Seçimi

Yaz aylarında çorap seçiminiz pamuklu olanlardan yana olmalıdır. Böylece ayağınız terlese bile çorap teri çekecek ve böylece yak kokusunun önüne geçilecektir. Aksi halde sentetik çoraplar teri çekmediği gibi ayaklarınızın daha fazla terlemesine neden olarak sorunu büyütecektir.

Eğer bir çorap yeterli olmuyorsa yanınızda pamuklu olanlardan yedek bir çorap bulundurmanızda fayda vardır.

Bu önlemleri aldıktan sonra hala ayak kokusu probleminden şikayet ediyorsanız evde kolayca uygulayabileceğiniz diğer yöntemlere başvurabilirsiniz.

Karanfil

Karanfil keskin bir kokuya sahip olup kötü kokuların önüne geçilmesinde etkili bir üründür. Ayakkabılarınızın içine yatmadan önce karanfil koyarsanız sabah ayakkabılarınız son derece ferah kokacak ve bu önlem gün boyu kötü kokuların önüne geçecektir.

Bebe Pudrası

Bebe pudrası terlemeyi önlemek amacıyla geliştirilmiş bir ürün olup çoraplarınızı giymeden önce ayakalarınıza sürmeniz durumunda gün boyu ayak kokusunun önüne geçecektir.

Karbonat

Karbonat terin pH seviyesinin düzenleyerek bakteri oluşumunu engeller. Böylece aldığınız diğer önlemler işe yaramayıp ayaklarınız terlemeye devam etse bile ayak kokusu ortaya çıkmaz. Karbonat kullanarak ayak kokusunun önüne geçmek için büyükçe bir leğenin içine iki yemek kaşığı karbonat, isteğe bağlı olarak birkaç damla limon suyu ve sıcak su koyun. Daha sonra ayaklarınızı karışım içerisinde 15- 20 dakika bekletin.
Ertesi gün ayak kokusu sorunu ile karşılaşmayacaksınız.

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Karın Yağlarından Kurtulmanın Yolları

7 Aylık Bebek Neler Yiyebilir?