in

B Vitaminleri ve Çocuklar İçin Önemi

B vitamini ve çocuklar için önemi

Çocuğunuz artık büyüyor ve o büyürken, onun B vitamini eksikliği yaşamasına izin vermemelisiniz. B vitamini, çocukların hem fiziksel hem de zihinsel büyümelerine yardımcı olduğu için, gelişme yıllarında çocuklar için çok önemlidir.

Çocuklar İçin 4 B Vitamini ve Yararları

Vitaminler hayati önem taşır. Vücutta herhangi bir vitamin eksikliği varsa, bu durum ciddi hastalıklara neden olabilir. Aynı şekilde herhangi bir vitaminin fazla miktarda alınması da çeşitli yan etkilere neden olabilir. Gelişen çocuğunuz için hayati önem taşıyan bazı önemli vitaminleri ihmal etmeyin. O vitaminlerden biri de B vitamini.

B1 Vitamini

Bu vitamin, çocukların vücudunda enerji üretiminden sorumludur. Gelişme çağındaki çocuklar için günlük B1 vitamini ihtiyacı, 500 ile 900 mikrogram arasındadır. Karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesi için önemlidir. Ayrıca sinir sistemini de hasarlara karşı korur. B1 vitamini; fındık, ay çekirdeği, balık, kuru fasulye, bezelye ve buğday ekmeği gibi besinlerde bulunur.

B6 Vitamini

Çocuklar için vazgeçilmez bir vitamindir ve vücut işlevlerinin düzgün çalışmasını sağlar. Gelişme çağındaki çocuklar için günlük B6 vitamini ihtiyacı, 0.5 ile 1 mg arasında değişir. Bu vitamin, kalp sağlığı ve ayrıca sinir sisteminin düzgün çalışmasında da önemlidir. Bununla birlikte bağışıklık sisteminin gelişmesinde ve sindirimin rahat olmasında da önemli bir vitamindir. B6 vitamini; kümes hayvanları, dana eti, balık, tahıllar, fındık, fasulye, muz ve patates gibi besinlerde bulunur.

B7 Vitamini

Suda çözünebilir bir vitamin olan B7 vitamininin, gelişme çağındaki çocuklar için günlük ihtiyacı 12 ile 40 mikrogram arasındadır. Sağlıklı bir sinir sistemi için son derece önemli olan bu vitamin, çocuklarda tırnakların sağlıklı büyümesinde de önem taşır. B7 vitamini; arpa, mısır, güçlendirilmiş tahıllar, yumurta sarısı, avokado, brokoli, karnabahar, peynir, ıspanak ve mantarda bulunur.

B12 Vitamini

B12 vitamini denince akan sular durur. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde son derece önemli bir vitamindir. Günlük önerilen miktar 2.5 mikrogramdır. Gelişme çağındaki çocuklar için sayısız yararı bulunur. Kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir ve sinir sistemini korur. B12 vitamini; Süt ve süt ürünleri, yumurta, et, kümes hayvanları ve kabuklu deniz hayvanlarında bol miktarda bulunmaktadır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Mangonun Faydaları Nelerdir?

En Sağlıklı Yağ Hangisi?