in ,

Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek Adına Önemli Bilgiler

Bağışıklık sistemi insan ya da diğer canlı varlıklarda bulunan, bütün hastalıklara ve vücuda zararı olan her türlü yabancı maddeye karşı savunma yapan bir sistemdir. Bağışıklık sistemi vücuda girmeye çalışan herhangi bir yabancı madde olursa onu tanır ve vücuda girmesini engeller. Çok hassas ve mucizevî bir sistem olan bağışıklık sisteminizin zayıflaması halinde çok kolay bir şekilde hasta olabilirsiniz. Bağışıklık sistemi canlının doğumundan ölümüne kadar çalışır. Bağışık sistemimiz belirli organ ve dokular sayesinde çalışır. Bunlar kemik iliği, akyuvarlar, hormonlar ve lenf sistemidir. Yazımızda bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Kaç Çeşittir?

Bağışıklık sistemi 2 çeşittir. Bunlardan birincisi doğuştan gelen bağışıklık sistemidir. Canlının doğması ile birlikte göreve başlar ve ölene dek vücudu tehlikelerden korumaya devam eder. Bağışıklık sisteminin ikinci çeşidi de sonradan kazanılan bağışıklık sistemidir. Vücudumuz zararlı mikroorganizmalara karşı antikor üretir. Bu genetik bir durumdur. Babadan ya da anneden çocuğa geçebilir. Sonradan kazanılan bağışıklık sitemi ikiye ayrılır. Bunlar aktif bağışıklık ve pasif bağışıklıktır. Aktif bağışıklık aşı ile hastalı geçirme ile ya da vücudun hastalıklardan önce antikor üretmesi ile kazanılabilir. Pasif bağışıklık ise vücuda dışarıdan antikor verilmesi ile kazanılır. Bu antikorlar serum ile vücuda verilir. Pasif bağışıklık vücudu koruma amaçlı değil hastalıkları tedavi etme amaçlıdır.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Eğer zayıf bir bağışıklık sistemine sahip iseniz belirli gıdaları tüketerek güçlendirebilirsiniz. Bu gıdalardan en önemliler sebze ve meyvelerdir. Özellikle bolca A vitamini tüketmeniz sizi birçok hastalığa karşı dirençli hale getirir. Yeşil yapraklı sebzeler ile bu vitamini alabilirsiniz. C ve B12 vitaminleri de vücudun bağışıklık kazanması adına çok önemli vitaminlerdir. C vitaminini bütün turunçgillerde bulabilirsiniz. B12 vitamini ise hayvansal gıdalarda bulunur. Balık, yumurta, peynirde bolca bulunur. Sebze meyve sevmiyorsanız vitaminleri eczanelerden kapsül olarak satın alabilirsiniz. Bu vitaminlerin dışında bazı önlemler alarak da bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bunlardan en önemlisi uyku süreniz en az 7 saat olmalıdır. Ayrıca vücut temizliğine önem göstermek de bağışıklık sistemi adına çok önemlidir.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

9 Aylık Hamilelik Boyunca Yaşanan En Önemli Değişiklikler

Etkileyici Bakışlar İçin Doğru Göz Makyajı