in

Baharda Diyet Yapmak

eating salad

Uyku hali, isteksizlik, nedensiz ağrılar ve hafif depresyon… Bahar yorgunluğu da denilen ancak, aslında vücudun yeni bir mevsime adaptasyon süreci olan bu geçiş evresi, eğer doğru beslenmezsek ve spor yapmazsak bizi gerçekten son derece olumsuz etkileyebilir. Bahar demek doğanın uyanışı demektir. Canlanmak, tazelenmek demektir. Tıpkı doğa gibi vücudumuzun da yenilenmeye, dirilmeye ihtiyacı vardır. Peki, Baharda Diyet Yapmak nasıl fayda sağlar?

Bu keyifli uyanışı sağlamak için yapılması gerekenler şunlardır:

1-Düzenli ve doğru beslenmek

2-Spor yapmak

3-Düzenli uyumak

4-Bol su içmek

Baharda diyet yapmak, yazın aşırı sıcağından, kışınsa soğuğundan uzak, ferah bir hava olacağı için kesinlikle çok daha kolay olacaktır. Spor yapmak çok daha keyifli olacak, yüzme ve yeşillik, bol oksijenli ortamlar da yürüyüş yapmak olanağı çok daha rahat olacaktır. Vücudun eski ritmine kavuşması ve canlanması için hatta kan dolaşımını düzenlemek için açık hava da yapılacak 15 dakikalık kısa yürüyüşler dahi son derece faydalı olacaktır.

Günde en az 7 saat uyumak, bol sıvı tüketmek gibi yapılacak çok minik ve kolay işlerde, vücudun bioritmini kazanmasında son derece etkin rol oynar. Ancak sadece bunları yapmak anlamlı değildir. Kesinlikle doğru ve dengeli beslenmek hem sağlığı yeniden kazanmak hem de kilo vermek açısından son derece elzemdir.

Baharda diyet yapmak, sağlıklı beslenmekle mümkün olur. Aç kalınarak, metabolizmanın çalışmasını durduracak şok diyetlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Sağlıklı Beslenmek Nasıl Mümkün Olur?

1-Öğün saatleri geçirilmeden

2-Üç ana öğüne ek olarak, iki ara öğünde katılarak, günde beş kere yemek yiyerek

3-Yağlı, unlu ve şekerli ağır gıdalardan kaçınarak, lifli ve bol mineralli yiyecekler seçerek ve porsiyonları biraz azaltarak

4-Sabahları kahvaltıda E vitamini deposu olan tam buğday ekmeği ile yumurta, süt, peynir gibi gıdalar tüketilmeli, ancak ek olarak lif ve mineral deposu olan adeta doğal antioksidan görevini yapan badem mutlaka yenmelidir.

5- Öğlen ve akşam yemeklerinde kalsiyum takviyesi yapacak olan yoğurt mutlaka yerini almalı, protein ihtiyacı için et, özellikle selenyum sağlayan balıketi bolca tüketilmelidir. Vitamin deposu yaz sebze ve meyveleri(mümkünse çiğ olarak) ağırlıkla tüketilmeli, ara öğünlerde ise. Lif kaynağı yulaf ezmesi ve şeker dengeleyici tarçınlı süt ya da yoğurt tüketilmelidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Koroner Kalp Hastalığı

Gebelikte Oluşan Riskler