in , , ,

Bebeğinizi Emzirirken Yaşayabileceğiniz 7 Sorun ve Çözümü

Anne sütünün bebek gelişiminde hem zihinsel hem bedensel birçok yararı vardır. Bilinçli her anne adayı hamileliğinin son aylarını yaşarken en çok ‘ Acaba bebeğimi emzirebilecek miyim? ‘ sorusuyla meşgul olur.

En sık karşılaşılan emzirme problemleri ve çözümü yazımızın devamında…

     1.Niçin sütüm gelmez ?

Bebekler doğduklarında emme ve yakalama refleksi ile doğar. Yani gözünüze ışık tutulduğundan elinizde olmadan gözlerinizi kısmanız kadar kolaydır bebekler için memenizi emmek. Fakat bazı bebeklerin çenesi memenizi kavramakta zorlanabilir ya da sizin bebeğinizi memenize yanlış konumlandırmanız sütünüzün gelmemesine sebep olabilir. Doğumdan hemen sonra hemşirenizden emzirme pozisyonu konusunda yardım isteyin.

İlk 72 saat içinde kolostrum denilen ilk sütünüz gelecektir. Bu süt bebeğiniz için son derece önemlidir. Eğer sütünüz gecikecek olursa kesinlikle sekerli ya da sade veya başka türlü içecekler tattırmayın.

    2. Bebeğim ağlamadığı zamanlarda emzirmem gerekir mi?    

Bebeğiniz ağlamadığı zaman emzirmenize gerek yoktur ya da uyku ihtiyacı daha fazladır, diye düşünebilirsiniz.  Sütünüzün düzene girmesi için en az bir haftaya ihtiyacınız olacak. Bu süre dolana kadar psikolojik ve fiziksel birçok problemle karşılaşabilir, tedirgin olabilirsiniz. Etrafınızda tecrübeli, sakin insanların bulunması strese bağlı süt kesilmesi yaşamamanıza yardımcı olacaktır.

     3. Bebeğim niçin emmiyor ?

Yenidoğan bebeklerde sindirim çabuk gerçekleştiğinden bebekler çok çabuk acıkırlar. Sık sık emzirmek gerekebilir. Fakat aylar ilerledikçe bu sıklık düşecektir. Annelik içgüdüsü bebeğinizin sürekli aç olduğu, sütünüzün yetmediği hissini uyandırabilir. Bebeğiniz açsa ağlayacak, huzursuzlanacaktır. Telaş etmenize gerek yoktur.

    4.Emzirme aralığı ne kadar olmalıdır?

Yenidoğan bebeklerde 2-3 saatte bir emzirmek gerekmektedir. Uyuyorsa da uyandırın. Ağlıyorsa istediğiniz zamanlarda saate bakmaksızın meme verebilirsiniz. Unutmayın ki bebeğiniz ne kadar çok emerse o kadar çok sütünüz olur.

    5.Emzirme pozisyonu süt miktarında etkili midir?

Doğumdan yarım saat ya da bir saat sonra mutlaka bebeğinizi emzirin.  Eğer mümkünse dik vaziyette oturun. Sonrasında bebeğinizin başı ve vücudu dün bir şekilde göğsünüze dönük olmalı, bebeğinizle göz teması kurmalı ve alçak ses tonuyla konuşmalısınız. Emzirirken bebeğinizin burun deliklerinin kapanmadığından emin olun. Göğsünüzün bacını C şeklinde baş ve işaret parmağınızla tutarak yukarıdan doğru bebeğinizin ağzına yerleştirin. Bebeğinizin ağzına memenizin ucunu değil kahverengi kısmın tamamını verin. Bu sayede sütünüzü daha kolay alacak ve göğsünüz de yara olmayacaktır.

   6.Bebeğime emzirmeyle beraber su da vermeli miyim?

Anne sütünün büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Yalnızca anne sütü ile besliyorsanız ve bebeğinizin kilosu yerindeyse suya ihtiyacı kesinlikle yoktur. Fakat bebeğiniz bir şekilde sütünüzü alamıyor, hazır bebek sütleri içiyorsa suya ihtiyaç duyabilir.

   7. Emziren anneler ! Aman bunlara dikkat

  • Emzirme döneminde sütyen seçerken dikkat edin. Doğumdan 3 hafta sonra göğüs ölçünüz oturacaktır. Göğsünüze tam oturan, kaliteli sütyenleri tercih edin.
  • Emzirme sonrasında göğüs pedi ya da göğüs kalkanı kullanın.
  • Göğüs yarası ve çatlaklarının oluşumuna zemin hazırlamamak için memenizin kahverengi kısmını bebeğinizin ağzına yerleştirin. Yalnız ucunu alır ise bebek, hem sütünüzü tam sağamayacak hem de yaralara sebep olacaktır.
  • Bebeğinizin burnunun açık olduğuna dikkat edin. Memenizi bebeğin nefes almasına mani olacak şekilde konumlandırmamaya özen gösterin.
  • Eğer bebeğiniz günde 5-6 kere altını kirletiyorsa yeterli miktarda doyuyor demektir.
  • Dinlenme, beslenme ve huzurlu olmaya dikkat edin. Stres süt miktarınızı etkiler, sütünüzün besleyiciliğini düşürür.

Sağlıklı ve mutlu anneler, mutlu bebekler temennisiyle…

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hamileler ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi ?

Cildinize Uygulayabileceğiniz Peeling Önerileri