in

Bebeklerde Kuru Öksürük: Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde kuru öksürük

Bebeğiniz sürekli öksürüyor mu? Herhangi bir nedeni olmaksızın, bebeklerde kuru öksürük görülebilir. Adından da anlaşılacağı üzere kuru öksürük, öksürük ile birlikte mukus salınımı ya da balgam bulunmayan bir öksürük türüdür. Bebeklerde kuru öksürükte, bebeğiniz aniden öksürürken beraberinde gürültülü bir ses duyulur. Kuru öksürük, dikkat gerektiren ve altta yatan farklı durumların bir işareti olabilir.

Bebeğiniz birçok sebepten öksürüyor olabilir. Büyüme çağındayken bebeğinizin sistemi çok hassastır ve bu dönemde, alerjenler ve tahriş edici maddelerden etkilenmeleri oldukça kolaydır. Bebeklerde kuru öksürük görüldüğünde, öksürüğün şiddetine bakılmalı. Öksürük özellikle şiddetli ve uzun süreli ise, beslenme ve uyku da dahil bebeğinizin birçok günlük aktivitesini olumsuz etkileyebilir. Nedenlerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

Grip

Bebeğiniz küçük olduğu için gribin semptomları da daha ağır olur. Grip, genellikle kuru bir öksürük şeklinde başlar. Bebeğinizin durumu iyileşmeye başlarken, öksürük ile birlikte balgam da gelmeye başladığını göreceksiniz.

Çevresel Faktörler

Bebeğiniz çevresel faktörlere karşı sizden daha duyarlıdır. Dolayısıyla etraftaki tahriş edicilere daha şiddetli ve daha hızlı tepki verebilirler. En büyük suçluların başında tütün dumanı, kuru ve sıcak iklim ya da kimyasalların yaydığı güçlü kokular geliyor. Bu gibi çevresel faktörler, bebeğinizin boğazını kurutabilir, kaşındırabilir ve kuru öksürüğe neden olabilir.

Reflü

Reflü, bebekleri etkileyen yaygın bir durumdur. Reflü hastalığında, midenin çeşitli asitleri midede kalmak yerine yukarı doğru gelebilir. Bu da, bebeğinizin boğazında ya da solunum yollarında yanmaya neden olabilir. Reflü, bebeklerde uzun süreli ve kuru öksürüğe neden olabilir.

Bebeklerde Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeğinizin kuru öksürüğünün nedeni soğuk algınlığı ise, en etkili tedavi seçeneklerinden biri, durumu hafifletmek için bazı evde tedavi seçeneklerini uygulamaktır. Bununla birlikte, gerekmedikçe, bebeğiniz için antibiyotik kullanımından kaçının. Çoğu durumda, belirtiler çok şiddetli ya da uzun süre devam etmedikçe, dinlenmek ve iyi beslenmek yeterli olacaktır.

Sigara gibi çevresel tahriş edici maddelerin sebep olduğu kuru öksürükten korumanın en iyi yolu, bebeğinizi onlardan uzak tutmaktır. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız ya da kış mevsimindeyseniz, evin havasının kurumasını engelleyecek ürünler kullanabilirsiniz. Havanın aşırı ısınmasını ve kurumasını önleyin. Uzun süreli ve geçmeyen kuru öksürük için en iyi tedavi için, bebeğinizin doktoruna başvurmalısınız.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Turuncu Tonlarda Makyaj Nasıl Yapılır?

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?