in ,

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Burun estetiği dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok talep edilen estetik operasyonlardan biridir. Operasyon ile burunda doğuştan bulunan ya da sonradan ortaya çıkan şekil bozukluğu ve orantısızlıkların giderilmesi amaçlanır.

Burun Estetiği Operasyonları

Burun estetiği operasyonları cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemler ile gerçekleştirilebilir.  Bunlardan cerrahi yöntemler açık ve kapalı rinoplasti olarak ikiye ayrılır.

Açık rinolasti burnunda ciddi şekil bozuklukları, sağa ya da sola yatkınlık ve alın, burun, çene arasında orantısızlık bulunan hastalar için tercih edilir. Aynı operasyonla burunda varsa fonksiyon bozuklukları da giderilebilir.

Operasyon hastanın isteğine ve doktorun tavsiyesine bağlı olarak lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama operasyon süresi 30 dakikadır. Operasyon burun deliklerinin arasında bulunan kısımdan yatay bir kesi açılarak burnun açık görüşe hazır hale getirilmesi sureti ile gerçekleştirilir. Açılan kesi son derece küçük olduğu ve estetik dikiş yapıldığı için operasyon sonrası hiçbir şekilde iz kalmaz.

Operasyon sonrası hasta tercihen 1 gece hastane tutulabileceği gibi isterse aynı gün evine dönebilir. İlk 24 saatte göz altında oluşacak şişlik ve morlukları tedavi etmek için buz ile soğuk uygulama yapılır. Enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisi alınır. Hastanın ilk günlerde hafif bir ağrı ya da sızı hissetmesi ihtimaline karşı ağrı kesici verilir.

Dikişlerin ya da varsa alçı ve ya tamponun 15 gün içinde alınması gerekir. Alçının ve dikişlerin alınması hastaya herhangi bir acı vermeyecektir ancak tamponun çıkarılması bir miktar acı verir. Bu aşamada burun hala şiştir ve son şeklini almamıştır. Bu nedenle sonucu görmek için acele etmemekte fayda vardır. Şişlikleri tamamen geçmesi 1 ayı bulur. Operasyon sonrası hasta bir süre yüksek tempolu egzersizler yapmaktan ve ağırlık kaldırmaktan kaçınmalıdır. Bununla birlikte enfeksiyon oluşma riski bulunduracağından havuza ya da denize girilmemelidir.

Eğer operasyon yaz aylarında yapıldı ise bir süre burnun doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekir. Aksi takdirde güneş lekeleri oluşabilir. Burun güneşe çıkarken bir şapka ve güneş kremi ile korunmalıdır.

Son olarak burun estetiği olan kişiler operasyon sonrası daima burnunu olası darbelere karşı korumalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yoğurt Diyeti İle Kilo Verin

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?