in

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Genel sağlığın korunmasında önemli bir rol oynayan C vitamini, yaşam için gereklidir. Hücreleriniz C vitamini ister. Antioksidan özelliklere sahip olan C vitaminin faydaları hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda listeledik. İşte 6 faydası ile C vitamininin faydaları

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalar, beslenme programında yeterli C vitamini olan ve yeterli oranda C vitamini almayan kişilerin yağ yakma oranı arasında %30 oranında farklılık olduğu gözlemlendi. C vitamini, enerji alımını ve tüketimini de düzenler, ayrıca kilo kaybına yardımcı olur. C vitamini seviyeleri yeterli olduğunda, vücudunuz işini daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilir.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Yapılan araştırmalar, C vitamini ile kalp hastalıkları arasında ilişki olduğunu gösteriyor. Yeterli miktarda C vitamini almak, kan basıncının düşmesini ve inme riskini azaltır. Ayrıca kan hücresi fonksiyonunu geliştirir. Böylece kanın daha rahat hareket etmesini sağlar. Bu da kalp hastalıkları riskini azaltır.

Cildinizi Güneşten Korur

C vitamininin, cilt kanseri riskini azaltabileceği üzerine farklı çalışmalar bulunmaktadır. Lokal olarak uygulandığında C vitamini, cildi güneş lekelerine karşı da korumaktadır.

Enflamasyonu Azaltır

Enflamasyon, vücudunuzun stres, kirlilik ve hatta günümüz egzersizlerine tepkisidir ve hücreye zarar veren serbest radikaller oluşturur. C vitamini, vücudunuzun her gün süren iltihapları iyileştirmesine yardımcı olan bu serbest radikaller ile savaşır.

Soğuk Algınlığı İle Savaşır

Soğuk algınlığı ile mücadele söz konusu olduğunda, annelerimiz bize C vitamini almamızı söylüyor. C vitamini, bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan sayısız vitaminden biridir.

Kanserle Mücadele Eder

C vitamininin en heyecan verici sağlık yararlarından biri, kanserle olan mücadelesidir. Yapılan araştırmalar ayrıca, C vitamininin, kanser hastalarının yaşam kalitesini arttırdığını gösteriyor.

C vitamininin faydaları arasında ayrıca;

  • Stresi azaltmak,
  • Yaraların iyileşmesine yardımcı olmak,
  • Kolesterolü düşürmek,
  • Kan akışını hızlandırmak,
  • Kalp krizi riskini azaltmak,
  • Diyabet hastaları için şeker seviyesini düzenlemek,
  • Nörolojik rahatsızlıkların gelişimini azaltmak,
  • Nefes darlığını azaltmaya yardımcı olmak ve Astım belirtilerini azaltmak gibi yararları da bulunmaktadır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Makyajın Kalıcılığı Nasıl Artırılır?

AİDS Nedir? Nasıl Bulaşır ve Belirtileri Nelerdir?