in ,

Cildinize Güneş Işınlarının Verdiği Zararlar

Güneşin en önemli ve en büyük faydası, dünyada ki bütün canlılar için yaşam kaynağı olmasıdır. Sadece insanlar için değil, hayvanlar, bitkiler için de bir yaşam kaynağıdır güneş. İnsanlar için olan faydalarından kısaca bahsetmek gerekirse, kemikleri güçlendirir ve kemik gelişimine katkı sağlar, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, belirli ölçüde alınması cilde fayda sağlar. Fakat her şeyde olduğu gibi güneş ışınlarının da fazlası zararlıdır. Cildinize Güneş Işınlarının Verdiği Zararlar nelerdir?

1) Güneş Yanığı

Tıbbi olarak, güneş yanığı; cildin uzun süre güneş ışınlarına maruz kalması nedeniyle, ultraviyole ışınları diye bilinen A ve D ışınları tarafından cildin yanması durumudur. Güneş yanığı birinci derece yanık ve ikinci derece yanık olmak üzere iki farklı türe ayrılır. Birinci derece yanıklarda, derinin “epidermis” adı verilen en üst tabakasında önce kızarıklık görülür daha sonra da acımaya başlar. İkinci derece yanıklarda ise, derinin daha derin tabakaları ile sinir uçlarını etkiler.

2) Kırışıklıklar

Güneş ışınlarının bir başka zararı da cildin erken yaşlanmasına neden olması. Cilt kırışıklıklarının %80’i güneş yanıkları nedeniyle oluşur.

3) Cilt Lekeleri

Güneş ışınları, cildin lekelenmesine ve bazı yerlerin daha koyu, bazı yerlerin daha açık biçimde görülmesine yol açar.

4) Çillenme

Güneş ışığına maruz kalan ciltlerde düz ve kabarık olmayan, “çil” adı verilen lekeler oluşur. Çillerin sağlık açısından bir zararı bulunmuyor fakat bazı kanser türlerinin başlangıç aşaması çillerle yakından alakalı bir durum olabiliyor.

5) Solar Keratoz

Aşırı güneş ışığına maruz kalmış ciltlerde; baş, boyun ve ellerde görülen küçük, kızarık ve kahverengi pullu lezyonlar görülür. Deri kanseri riski taşıdığı için erken müdahale edilmesi gerekir.

6) Çiftçi Dudağı

Aşırı şekilde güneş ışığına maruz kalan alt dudak bölümünde solar ketaroz benzeri lezyonlar görülür. Dudaklarda kuruluk ve çatlama en çok görülen belirtileridir.

7) Katarakt

Şapka veya güneş gözlüğü kullanılmaması durumunda gözde katarakt rahatsızlığı meydana gelebilir. Buna bağlı olarak kişide görme problemleri meydana gelir.

8) Skuamoz Hücre Kanseri

En sık biçimde burun, kulaklar, göz çevresi, alt dudak bölümlerinde görülür. Kanayan ve kabuk oluşturan nodül şeklindedir.

9) Melanom

En ciddi ve öldürücü cilt kanseri türlerinden birisidir. Deri üzerinde oluşan koyu renk bir benin genişlemesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hamilelikte Yalancı Doğum Sancısı Nedir ? Nasıl Anlaşılır?

Ramazan Ayında Zayıflamak İsteyenlere 10 Öneri