in ,

Cildinizi Güneşten Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bireyler yaşamları boyunca güneşten ultra viyola ışınlarını yirmi yaşına kadar alıyorlar. Bunun için özellikle çocukların güneş ışınlarından korunması çok önemlidir. Bireylerin gün içinde toplam alması gereken güneş ışığı UV ışınının %20si ve %30 dur. Özellikle güneş ışığının zararlı etkisinin en az olduğu saatler sabah 9:00 ile 11:00 arasıdır. Güneş ışığının en zararlı olduğu saatler 11:00 ile 16:00 saatleri arasıdır. Birçok kişi cildinizi güneşten nasıl koruyabilirsiniz? Sorusuna cevap arıyor.

Güneşin Zararlı Etkisinden Korunma Yolları

Ultraviyole ışınlarından korunmak için bireyler dışarıya çıkarken şapka, güneş gözlüğü, şemsiye ve yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanmaları önemlidir. Güneş ışığının zararlı etkilerinden özellikle yaz aylarında korunmak daha da dikkat etmek gerekiyor. Bunun için hafif pamuklu giysiler, beyaz ve açık renkli kıyafetler ve muhakkak dışarıya çıkarken şapka, gözleri de korumak için güneş gözlüğü kullanılması bireylerin cilt sağlığı için güneş koruyucu kremler kullanılması şarttır. Yaz aylarında giyilen giysilere özen gösterilmesi gerekiyor. Penye kumaştan üretilen tişörtler, pamuklu kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmelidir. Suni kumaşlardan üretilen giysiler güneş ışığını daha çok çektiği için bireylerin giyim tarzlarına özellikle yaz aylarında daha da dikkat etmeleri gerekiyor. Bireyler dışarıya çıkarken vücutlarını tamamen kaplayan giysiler giymeli açık renkli uzun kollu penye elbise ve tişört, açık tonlarda terletmeyen bol kesim pantolon, güneş ışığının zararlı etkilerinden koruyan ultraviyole koruyucu güneş gözlüğü kullanmaları gözde ilerleyen yaşlarda oluşabilecek kataraktan gözlerini korumaları gerekiyor. Güneş gözlüğü sayesinde güneşin göze zarar vereceği ışınlar bu sayede azalır.

Koruyucu Kremlerin Etkisi

Bireyler güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş ışınlarından korunmak için koruyucu keremlerini güneş gören bölgelerine sürmeleri gerekiyor. Koruyucu kremler güneşe çıkmadan yarım saat önce vücuda uygulanmalı. Ayrıca denize girip çıktıktan sonra koruyucu krem tekrar uygulanmalı. Koruyucu krem en az 30 faktörlü olanı kullanılmalıdır. Kullanılan koruyucu kremin UVB ve UVA ışınlarından koruyan kremler olmasına özen gösterilmesi gereklidir. Güneş ışığının ve nemin en yoğun olduğu saatlerde dışarıda spor ve ağır işlerin yapılması kalp krizi riskini ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Ayrıca şeker hastalarının da bu saatlerde dışarıya çıkması sakıncalıdır. Sıcak yaz günlerinde bol su tüketilmesi bireylerin sağlığı için faydalıdır. Vücuttan atılan ter sıvı kaybına neden oluyor. Bunun için mutlaka gereğinden fazla bol sıvı tüketmek gerekiyor. Özellikle kafeinli ve gazlı içecekler vücutta sıvı kaybına neden olduğu için uzmanlar tarafından sıcağın yoğun olduğu saatlerde tüketilmemesi için uyarıyor.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Ramazan Ayında Zayıflamak İsteyenlere 10 Öneri

Ciltte Oluşan Lekeler Neyin Habercisidir?