in ,

Cilt Bakım Rutini

Cilt bakımı yaşlanma belirtilerinin ertelenmesi, daha sağlıklı bir görünüm ve kusursuz bir makyaj görünümü için son derece önem taşır. Çeşitli çevresel etkenlere bağlı olarak nemini ve esnekliğini kaybeden ciltte kuruluk, kızarıklık, sivilce ve siyah nokta gibi problemler, erken yaşlanma belirtileri vb. problemler ortaya çıkar. Cilt sağlığını olumsuz etkileyen çevresel etkenler;

  • Yaşın ilerlemesi
  • Kuru cilt tipi
  • Yanlış kozmetik ürün kullanımı
  • Makyaja bağlı cildin nemini kaybetmesi
  • Çeşitli alerjik reaksiyonlar

vb. etkenlerdir. Bu etkenlerin etkilerini en aza indirmek için düzenli cilt bakımı yapılmasında fayda vardır. Cilt bakımı hem kuruluk, döküntü, sivilce gibi cilt problemlerinin önüne geçecek hem de yaşlanma belirtilerini geciktirecektir.

Gündüz Bakımı

Sabah uyandığınızda cildiniz gece boyunca susuz kalmış ve kurumaya yatkın olacaktır. Bu nedenle sabahları cildinizi nemlendirmek cildinize gün boyu ihtiyacı olan nemi kazandırarak daha canlı ve sağlıklı bir görünüm sağlar. Bunun yanında makyajın altında hava alamayan cildinizin kuruyarak makyajınızın parçalanmasına ve dökülemesine neden olmasını engeller. Sabahları cildinizi nemlendirmek için cilt tipinize uygun bir kozmetik ürün tercih edebileceğiniz gibi doğal ürünleri de tercih edebilirsiniz. Cildinizi nemlendirmek için kullanabileceğiniz doğal ürünler; katı hindistan cevizi yağı, yoğurt, salatalık, aloe vera vb. evinizde bulunan ya da aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz ürünlerdir. Ancak özellikle doğal yağların kullanımının rutin hale getirilmesi yüzde tüylenmeye neden olacağı için sakıncalı olabilir. Bu nedenle sık tekrarlanmamasında fayda vardır.

Gece Bakımı

Gün boyu makyaj, gün ışığı, stres vb. çevresel etkenler nedeniyle yorulan cildinizi rahatlatmak için gece bakım rutininizi aksatmamanızda fayda vardır. Gece bakımınıza öncelikle varsa makyajınızı temizleyerek başlayın. Daha sonra yağ. kir ve makyaj kalıntıları nedeniyle tıkanmış gözeneklerinizi açmak için cilt tipinize uygun bir kozmetik ürün ya da doğal ürünlerle hazırlayacağınız tarifler ile yüzünüzü derinlemesine temizleyin. Bu aşamada cildinizi tahriş etmeyecek ve çizmeyecek bir yüz fırçası kullanabilirsiniz.

Cildinizin iyice arındığından emin olduktan sonra gün boyu nemini ve elastikiyetini kaybeden cildinizi nemlendirerek rahatlatın. Bunun için yoğun nemlendirici gece bakım ürünlerini ya da doğal ürünleri tercih edebilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

AİDS Nedir? Nasıl Bulaşır ve Belirtileri Nelerdir?

Evde Peeling Nasıl Yapılır? Ev Yapımı Peeling