in ,

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Maskeler

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Maskeler yapmak tüm kendine dikkat eden bayanların hobisi arasında. Güzellik merkezlerine gidecek vaktiniz ve pahalı kremlere veya maskelere ödeyecek paranız yoksa evinizde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle cildinizi canlandırabilir ve pürüzlere son verebilirsiniz. Öncelikle cildi etkileyen faktörler belirlenir. Bunlar;

  • Aşırı derece güneş ışığına maruz kalmak cildi etkiler
  • Kimyasal madde kullanımı
  • Tütün ve alkol kullanımı cildinize ciddi zararlar verir.
  • Dengesiz ve sağlıksız beslenme de cildin yapısını bozar.

Bitkisel Maskeler

Bal ve Badem Maskesi

Yüzünüze canlılık katan bu maske için gereken malzemeler 1 çorba kaşığı bal ve 2-3 adet bademdir. Bademler toz şeklini alıncaya kadar bir kap içerisinde ezilir. Daha sonra 1 çorba kaşığı bal ile iyice karıştırılır.

Daha etkili olması için varsa 1 çay kaşığı limon suyu eklenebilir. Dairesel hareketlerle masaj yapılarak yüze uygulanır ve yaklaşık 15 dakika kuruması için bekletilir. Daha sonra ılık su ile yüz durulanır ve temiz bir havlu ile kurulanır.

Bu maskeyi sadece bal olarak uygulasanız bile cildinize canlılık katacak ve fark yaratacaktır.

Yulaf Maskesi

Yulaf içinde ki maddeler sayesinde cilde yumuşaklık kazandırır. Yarım fincan yulaf iyice ezilir ve üzerine yarım çay kaşığı bal 2 çorba kaşığı süt 2 damla sardunya çiçeği yağı ve 2 damla da papatya yağı eklenir. Karışım iyice karıştırılır ve bekletmeden yüze uygulanır. 15 dakika bekletilip kurutulduktan sonra da ılık su ile durulanır. Eğer yağlı bir cildiniz varsa karışıma limon suyu ekleyebilirsiniz.

Limon Maskesi

Limon çeşitli faydaları ve birçok farklı kullanım alanlarıyla bilinir. Ancak limon cilt üzerinde ki lekeleri de yok eder. Bir çorba kaşığı bal ile 1 çorba kaşığı limon suyu karıştırılır. Karışım pamuk ile yavaşça yüze uygulanır. 20 dakika kadar maskenin kuruması beklenir. Kuruyan maske maden suyu ile iyice temizlenir. Eğer yüzünüzde limon kalıntıları kalırsa güneşte koyu renkli lekeler bırakabilir.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Ev Yapımı Sivilce Maskeleri

Gebelik Stresine Dikkat