in , ,

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı, Cilt vücudun tamamını saran ve en büyük organ olan derinin üst tabakasını tamamlayan kavramdır. Epidermis üç tabakadan oluşan cildin rengini ve nemini belirleyen en önemli unsurdur. 16-29 günde bir bu tabaka kendisini yeniler. Yaş ilerledikçe Epidermis fiziksel farklılığa uğramaya başlar. 16-29 gün arasında gerçekleşen yenilenme süresi uzamaya başlar. Epidermis bu suret ile su kaybederek kalınlaşır ve cilt kırışmaya başlar. Cilt; kuru cilt, yağlı cilt ve karma cilt olmak üzere üç tipte görülür. Kuru Ciltlerin Özellikleri: Mat görüntü, ince bir cilt, damarlı görünümde artış, siyah noktalarda artış, cilt gerginliğinde azalma.

Yağlı Ciltlerin Özellikleri: Siyah noktalarda aşırı artış, geniş gözenekler, ciltte parlaklık.

Karma Cilt Özellikleri: T alanında yağlanma, T alanında siyah nokta oluşumu ve geniş gözenekler, cildin kuru ya da yağlı olması.

35 Yaş Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı:

Yaş ne olursa olsun cilt bakımı ihmal edilmemesi gereken tıbbi bir durumdur. İhmal edilen cilt bakımı ileride ciddi boyutlarda dermatolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Öte yandan yaşın ilerlemesi nedeniyle ciltte gerçekleşen özellikle su kaybına bağlı deformasyon alınacak önlemlerin arttırılması için önemli bir gerekçedir. Cildin bakımı öncelikle vücut dışından değil, içinden gerçekleştirilmelidir. Bol sıvı veren gıdalar tüketmek, tuz ve şeker tüketimini azaltmak, mümkün mertebe doğal ve yeşil ağırlıklı beslenmek, vücudumuzun iç kısmı ile ilgili olarak alacağımız önlemlerdendir. Cilde dışarıdan yapılacak bakımlarda ise düzenli olarak cilt temizliği yapmak, cilt yapısına uygun temizleyici ürünler ve bakım kremleri kullanmak gerekir. Buna ek olarak yaşam biçimimiz cilt sağlımız üzerinde oldukça etkilidir. Sigara ve alkol kullanmak, düzensiz uyku, dengesiz beslenme, stresli iş ve sosyal yaşam cilt sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Cilt sağlığı sadece bir takım kozmetik ürünlerinin kullanımı ile değil, vücudumuzun bütün organları gibi yaşam biçimimizin değişimi ile kalıcı olarak korunabilir.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Güzellik Hakkında Bilinmesi Gereken Doğrular

Cildi Sıkılaştıran Bitkiler ve Meyveler