in ,

Cilt Kuruması Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt insanların bir nevi vitrini gibidir. Cilt görüntüsünün kusursuz olması insanları hem daha şık gösterir hem de sağlıklı kılar. Her insanın cildi her zaman neme ve suya ihtiyaç duyar. Cildin iyi görünmesi ve sağlıklı olması için nemli olması gerekir. Kuru ciltler sağlık açısından sorunlu demektir. İnsanlarda bazen herhangi bir nedenden dolayı cilt kuruması olabilir. Cilt kuruması sadece yağlı olmayan ciltler ile alakalı değildir. Yağlı ciltlerde de bazen cilt kuruması görülebilmektedir. Bu cilt kurumasının tedavisi elbette vardır. Cilt kurumasında tedavi kuruluğun nedenlerine göre uygulanır.

Cilt Kurumasının Nedenleri

İnsan hayatının her döneminde cilt kuruluğu yaşanabilir. Bu cilt kurumasının birçok nedeni vardır. Bunlardan en sık görüleni iklim değişikliğidir. Özellikle soğuk havalar cilt kurumasında önemli rol oynar. Bunun nedeni soğuk havada nemin az olmasıdır. Cilt kuruması bazen yaz aylarında da görülebilir. Denizden çıkıp sık sık güneşlenmek cilt kuruluğuna yol açabilir. Cilt kurumasına yol açan en önemli nedenlerden biri de az sıvı tüketimidir. Vücuda giren su kan dolaşımı sayesinde cilde de ulaşır ve nemli kalmasını sağlar. Bazen çok sıcak içecekler tüketmek de ciltteki nemi yok edebilir. Bu nedenle sıcak meşrubatları az tüketmekte fayda vardır. Ayrıca bazı hastalıklar ve ilaçlar da cilt kuruluğuna sebep olabilir. Egzama en sık cilt kuruluğu oluşturan hastalıklardan biridir. Bazı sivilce kremleri de cildin kurumasına yol açar. Cilt kuruması yaşlılarda daha çok olur. Cildi nemlendiren yağ bezleri yaşlandıkça azalır.

Cilt Kurumasının Tedavisi

Cilt kurumasına engel olmak için nemlendiriciler kullanılabilir. Bunun dışında bazı alternatif tıp yöntemleri de cildin nemlenmesine fayda sağlar. Zeytinyağı, bal, süt, yoğurt gibi gıdalar cildin nemlenmesine en iyi gelen gıdalardandır.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Gebelik Döneminde Yaşanan Kusmalar ve Nedenleri

Diyet Döneminde Kullanılması Gereken Takviyeler