in ,

Cilt Kuruması Neden Olur?

Hemen hemen her yaş grubunda meydana gelebilecek olan cilt kuruluğu bazı durumlarda nemlendirici kremlerle tedavi edilebilirken, bazı durumlarda doktor tedavisi gerektirebilir. Cilt kuruluğu ileri dereceye ulaştığı zaman egzama gibi cilt sağlığını tehdit eden sorunlara neden olabilir. Ayrıca tiroit hastalığı ve düzensiz beslenme alışkanlığı da cilt kuruluğuna neden olabilecek faktörler arasındadır.

Egzama; cilt yüzeyinde iltihaplanma meydana gelmesiyle ortaya çıkar. Aynı zamanda cilt yüzeyinde yanma, pul pul olma ve kaşıntı meydana gelir. Egzama ilerlemeden tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Cilt kuruluğu rahatsızlığı olan kişilerin cildinde sertleşme meydana gelir. Aynı zamanda ciltte pul pul dökülme, kaşıntı, ağrı, kızarıklık ve çatlama gibi şikâyetler ortaya çıkar. Ciltte kuruluk nedeniyle çatlamalar meydana geldiğinde enfeksiyon riski artar.

Cilt Kurumasına Neden Olan Diğer Faktörler

Cildi çok fazla su ve yağ kaybına uğrayan kişilerde cilt kuruluğu kaçınılmaz olur. Bunun dışında bazı kişilerin cilt yapısından kaynaklı olarak kendiliğinden kurumalar meydana gelebilir ve bu kişilerin ciltleri, sağlıklı olan insanlara göre kurumaya daha elverişlidir. Cilt kurumasının nedenleri? Arasında başka faktörlerde yer alıyor.

Yaş

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ciltte incelme ve kuruma meydana gelir. Çünkü yaşlandıkça metabolizmada da değişiklikler meydana gelir ve buna bağlı olarak da vücutta ki yağ bezleri daha az çalışmaya başlar. Bilhassa kırklı yaşlardan sonra cildin günlük olarak mutlaka nemlendirilmesi gereklidir.

İklim Değişiklikleri

Çok sıcak ve kuru iklimlerde yaşayan insanlarda cilt kuruluğu daha fazla görülür. Cilt kuruluğuna sadece sıcak ve kuru havalar değil aynı zamanda çok soğuk ve kuru havalarda ciltte kurumaların oluşmasında büyük bir etkendir. Havada bulunan nem ne kadar azalırsa cilt kuruluğunda da bir o kadar artış meydana gelir.

Güneş Işınları

Güneşe çok fazla maruz kalmak ciltte kuruma meydana gelmesine neden olur. Aynı zamanda güneşe çok maruz kalan kişilerde güneş ışınları derinin alt katmanlarına ulaşarak ciltte kırışıklık ve sarkmalar oluşmasına neden olur.

Cilt Rahatsızlıkları

Çocukluk döneminde egzama ve buna benzer rahatsızlık yaşamış olan kişiler, yetişkin dönemlerinde cilt kuruluğu ile daha fazla karşılaşıyor.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Su Diyeti Nasıl Yapılır? Zararı Var mıdır?

Gebelik Döneminde Yaşanan Kusmalar ve Nedenleri