in ,

Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Kullanımı

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte güneşin cildimiz üzerindeki etkisi arttığı görülmektedir. Güneş kremi her mevsim kullanılmasının yanı sıra yaz mevsimlerinde daha sık tüketilen bir ürün olma niteliğini taşıyor. Çok hassas cilde sahip bireyler ve alerjik reaksiyon veren cilt tipine sahip bireyler her mevsim güneş kremi kullanmaktadır. Bu açıdan cilt tipine göre güneş kremi kullanımı çok önemlidir. Cildinizi tanımak ve ona uygun ürünler kullanmak sağlığınız açısından önemli bir konudur.

Cilt tipinizin analizinin ardından hangi tür güneş kremi kullanacağınız anlaşılır. Bu durumda size uygun kremi kullanmanız tavsiye edilir.

Hassas Ciltler İçin Güneş Kremi Seçeneği

Cilt tipiniz hassas ciltler kategorisindeyse, güneş kremi seçerken çok daha dikkat etmesi gereken kişiler içindesinizdir. Çünkü seçeceğiniz güneş kremi alerjik olmamalı ve bunun yanında kokusu da olmamalıdır. Titanyum dioksit ve çinko oksit içeren güneş kremleri hassas ciltler için uygundur. Bu mineraller vücut tarafından emilmez ve güneş ışınlarını koruyucu nitelik gösterir.

Kuru Ciltler İçin Güneş Kremi Seçeneği

Kuru cildi olan bireyler losyon ya krem içerikli güneş kremlerini tercih etmelidir. Alkol içeren kremler bu cilt tipi için uygun değildir. Gliserin ve Aleo vera gibi nemlendirici özlerin de güneş kremi içinde olması ekstra fayda sağlar. Sprey koruyucu kremlerin çoğu alkol içerir, alkol ise cildi kurutan bir faktör olduğu için kuru ciltlere sahip olan bireyler sprey güneş kremlerini tercih etmemelidir.

Akneye Yatkın Ciltler İçin Güneş Kremi Seçeneği

Akneye yatkın bir cilt tipiniz varsa eğer, yağlı güneş kremlerinden uzak durmalısınız. İçeriğinde en az yağ bulunduran, hafif güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Yağlı kremler cildinizi daha da yağlandırarak sivilce ve siyah nokta gibi aknelerin artmasına sebep olur.

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Seçeneği

Yağlı ciltler de akneye yatkın ciltler gibi, fazla yağ içeren güneş kremlerinden uzak durmalıdırlar. Çünkü içeriği yağ bazlı olan güneş kremleri bu tip cilt tipini daha da çok yağlandıracaktır.

Bu bilgiler ışığında söylenebilir ki cilt tipine göre güneş kremi kullanımı, cilt sağlığı ve estetik açıdan önemlidir. Cilt tipinizi öğrenmek için hastane ya da eczanelere başvurabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Evde Güneş Yağı Yapımı