in ,

Cilt Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Ciddi bir durum olan cildin yağlanmasının sebepleri nelerdir? Cilt yağlanması önemli ve önlenmesi gereken bir sorundur. Yağlanma sebepleri belirlenerek, önlenmesine daha büyük problemlere yol açar. Yağ bezlerinin çok fazla çalışmasından dolayı meydana gelip, sebum fazlalığından kaynaklanır. Ciltteki yağ bezlerinin, sebum fazlalığı dengesini korumak son derece önemlidir. Sebum fazlalığı cildin daha fazla yağlanmasın sebep olarak, cildin daha parlak, pürüzlü ve yağlı görünmesine sebep olur. Sebum miktarı cilt için oldukça gereklidir. Cilt nemi; pürüzsüz bir görünüm sağlamak ve kırışıklığı önlemek için korumacı bir kalkan sağlar. Yeterli miktarda nem cilt için gereklidir. Aşırı nemli cilt ise yağlanmaya sebep olur. Cildin bütün nemini dengede tutmak bu noktada oldukça önemlidir. Gözeneklere ve yağ dengesine karşı olumsuz sonuçlar doğuran aşırı miktardaki sebum, cilt yüzeyinde olumsuz durumlara neden olur. Problemler bu aşamalarda meydana gelir. Yağ bezlerinin fazla olması istenmeyen cilt problemlerine davetiye çıkarır. Cilt bezeleri, siyah noktalar ve sivilce oluşumu bu noktada meydana gelmektedir. Kalıtımsal sonuçlar doğuran ve oldukça ciddi olan bu sorundan uzak durmak için çeşitli önlemler alınarak cilt yüzeyine bakım yapılabilir.

Yağlanma Sebepleri

Cilt yağlanmasının nedenleri arasında; sürekli makyaj yapmak, beslenme konusunda sürekli yağlı ve hormonlu besinlerden yararlanmak, hormonsal değişimler, ergenlik dönemi yaşanan sorunlar ve cilt yüzeyinin sık sık yıkanmasıdır. Özellikle makyaj yapılan ciltte, makyaj temizlemeden uyumak, cildin nefes almasını engellemek fondöten kullanımı cildin yağlanmasının ve kötü görünmesinin sebeplerinin başında gelir.

Ciltteki Yağlanmaya Karşı Önlemler Cildin ph seviyesini koruyarak zaman zaman maske uygulamak cildin nefes alması gereklidir. Gözenek ve çizgilerin artışı, yağlı görünüm ve cilt sorunlarına karşı haftada bir defa bakım yapılmalıdır. Cilde bakım yapılarak, bu durumdan uzak durulabilir. Doğal kremler ve sabunlar kullanılarak haftada bir sefer bakım yapmak cildin yağ dengesini korumak için gereklidir. Bu işlemler gergin yapılırsa aksi şekilde olumsuz sonuçlar vererek, cildin senin seviyesini arttırmaktadır. Ciltteki alt ve üst tabakanın eşit seviyede temizlenmesi gerekir. Yüzeysel temizlik yerine; maske, peeling ve bakımlar tekrarlanmalıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Cilde Zarar Veren Bu Maskelerden Kaçının

Kil ile Cilt Bakımı