in ,

Ciltte Beyaz Leke Oluşması

Ciltte oluşan beyaz lekeler genel olarak 6 ile 12 yaş arası çocuklarda meydana gelmektedir. Çocuklarda yaygın olan cilt hastalığı tipidir. Hastalık olarak tabir edilmesi oldukça zordur. Hastalığı kolay kolay ayırt edilemez. Genel olarak el, yüz, sırt ve kol bölgesinde beyaz lekeler görülmektedir. Sebebi tam olarak çözülememiştir. Uzmanlar tarafından egzama olarak tanımlanmaktadır. Ancak korkulacak bir durum olmadığı açıklanmıştır. Zamanla kendiliğinden geçebilmektedir. Ciltten Beyaz Leke Oluşması bacaklarda da görülmektedir. Evde doğal yöntemler hazırlayarak hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz. Ciltte oluşan beyaz lekeler sıcak zamanlarda ya da sonbahar aylarında meydana gelmektedir. Genel olarak çocuklarda ve gençlerde görülmektedir. Bunun nedeni ise, terleme, nem ve hormonal değişikliklerdir. Bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalık değildir. Ciltte oluşan beyaz lekeler inatçıdır ve kolay kolay geçirilemez.

Ciltte Beyaz Lekeler Nasıl Tedavi Edilir?

Ciltte beyaz lekeler oluşumunu tamamen besin eksikliği de tetiklemektedir. Besin eksikliği demek, vücudun dirençsiz kalması demektir. Vücudun yeterince mineral ve vitamin ihtiyacı karşılanmalıdır. Özellikle de küçük beyaz lekelere dikkat edilmeli ve lekelerin oluşmamasına özen gösterilmelidir. Eğer küçük beyaz lekeler meydana geliyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu durumlar besin eksikliğine işaret edebilmektedir.

İlk öncelikle vücut yeterince mineral ve vitamin almasına özen göstermelisiniz. Bazı durumlarda beyaz lekeler kalsiyum, demir, D vitamini ve E vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle kalsiyumu bol olan besinlere odaklanılmalıdır. Süt ürünleri mineral açısından oldukça önemlidir. Ayrıca yağlı yiyecekler ve baharatlı yiyecekler yerine sebze tercih edilmelidir. Sebze cilt için ve kemik sağlığı için gereklidir.

Bazı durumlarda besin eksikliğinden kaynaklanan beyaz lekeler zararsızdır. Dengesiz bir diyete de işaret edebilmektedir. Bu nedenle mutlaka doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Cildin güzelliğini korumak adına birçok meyveler ve sebzeler kullanılmaktadır. Cilt güzelliği ne kadar önemliyse vücut sağlığı da son derecede önemlidir. Beyaz lekelerin oluşmasını istemiyorsanız mutlaka meyveler bolca tüketilmelidir. Beslenmeye özen gösterilmeli ve düzene sokulmalıdır. Böylece küçük sorunlardan da korunabilirsiniz. Bunun yanı sıra, sık sık su içilmeye özen gösterilmeli ve güneşte çok fazla kalınmamalıdır. Güneşte fazla durmak beyaz leke oluşumunu ortaya çıkartabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Cildin Güzelliği Nasıl Korunulur?

Diyetisyen Önerilerini Dikkate Alın