in ,

Ciltte Oluşan Lekeler Neyin Habercisidir?

Birçok kişinin cildinde çeşitli lekeler görülebiliyor. Bu nedenle birçok kişi ciltte oluşan lekeler neyin habercisidir? sorusunun yanıtını arıyor. Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre ciltte meydana gelen lekeler lupus, mantar, deri tümörü ve vitiligo gibi ciddi önem arz eden deri tümörünün habercisi olarak ön plana çıkıyor. Uzmanlar yapmış oldukları açıklamalar ile ciltte meydana gelen lekelerin ciddiye alınması gerektiğini ve en yakın dermatoloji uzmanına mutlaka muayene olunması gerektiğini bildiriyorlar. Ciddiye alınmaması durumunda cilt kanserine dönüşme riskinin de var olduğu söyleniyor.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Kişilerde cilt lekeleri çeşitli nedenlerden kaynaklanabiliyor. Bu nedenlerin başında güneş ışınları geliyor. Güneş ışınlarına fazlaca maruz kalan ciltlerde kahverengi lekelenmeler meydana geliyor. Bu durum kişilerde kötü bir durum meydana getiriyor. Ciltte güneş ışınlarına bağlı olarak gelişen kahverengi lekelerin haricinde lupus adı verilen beyaz lekeler de görülebiliyor. Lupus genellikle pullu ve daha çok kelebek görünümlü bir deri hastalığı olarak dikkat çekiyor. Lupus deri hastalığı çeşitli deri hastalıklarının habercisi olarak ön plana çıkıyor. Lupus görülen hastalarda genellikle deri tümörü, mantar ve vitiligo gibi deri hastalıkları da görülebiliyor. Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre ciltte beyaz lekelerin oluşma nedeni olarak cilde rengini veren hücrelerin bir takım zararlar görmesi nedeni ile oluştuğunu bildiriyorlar. Ciltteki mantar şikâyetleri için en uygun mevsim yaz mevsimi olarak dikkat çekiyor. Ciltteki mantar sanki cilde beyaz bir yapıştırıcı sürülmüş gibi bir görüntü ortaya çıkarıyor. Ciltteki mantar oluşumunun ana nedenlerinden birisi sık sık terli dolaşmak ve sık olarak banyo yapmamak gibi durumlarda görülebiliyor.

Ciltte Leke Oluşumunu Önlemenin Yolları Nelerdir?

Ciltte leke oluşumunu engellemek için özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından korunmak gerekiyor. Özellikle yaz aylarında sokağa çıkma saatlerine dikkat etmeli güneşin dik açılı geldiği saatlerde çok acil bir iş yoksa dışarı çıkılmamalıdır. Özellikle yaz aylarında sık sık banyo yapılmalıdır. Yaz aylarında terleme oranı yüksek olduğundan terin vücut üzerinde fazla durmamasını sağlamak oluşacak lekelerin önüne geçilmesi için oldukça önemlidir. Aynı zamanda kullanılacak olan cilt koruyucuların kaliteli olmasına da dikkat edilmelidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Cildinizi Güneşten Nasıl Koruyabilirsiniz?

Diyet ile Birlikte Uygulamanız Gereken Egzersizler