in ,

Ciltte Oluşan Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Kişilerin sık sık rastladığı cilt problemlerinden bir tanesi, siyah noktalardır. Genel olarak bakıldığı zaman siyah noktalar en fazla yüz ve sırt bölgelerinde görülmektedir. Bu durumda kişileri son derecede rahatsız etmekte ve psikoloji açısından tetiklemektedir. Siyah noktalar artmaya başladığı andan itibaren kalıcı izler, çukurlar ve sivilceleri de beraberinde getirmektedir. Siyah nokta oluşumunun birden fazla nedeni vardır. Fakat en büyük nedenlerinden bir tanesi, yağ üretiminin artışıdır. Gözeneklerde meydana gelen aşırı yağlanmalar ve ölü deriler sonucu siyah noktalar meydana gelmektedir. Cilt yeterince temizlenmediği için gözenekler tıkanarak siyah nokta oluşumları başlamaktadır. Önlem alınmadığı takdirde ciddi hasarlar verebilmektedir.

Siyah noktalar bazı durumlarda sivilceye dönüşmektedir. Ancak her siyah nokta sivilceye dönüşmez. Birçok durumlarda kozmetik ürünler, terlemeler ve adet dönemi öncesi siyah noktalar görülebilmektedir. Ayrıca güneşe sık sık maruz kalındığı taktirde siyah noktalar daha fazla artabilmektedir. Siyah noktalar zaman zaman iltihaplı sivilcelere, akne ve kızarmaları da beraberinde getirmesinden dolayı mutlaka ciltte oluşan siyah noktalara savaş açın. Erken tedavi yapılmadığı sürece siyah noktalar daha fazla derine inerek kalıcı izleri meydana getirebilmektedir.

Siyah Noktalara Savaş Açmanın Yolları

Siyah noktalarla baş edilmesi oldukça kolaydır. Ancak göz ardına alındığı takdirde daha fazla artmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra, siyah noktalar kesinlikle sıkılmamalıdır. Sıkıldıkları andan itibaren sivilceleri meydana getirir. Bu durumda siyah noktalar ile savaşılması imkânsız bir hal alır. Asıl amaç, gözeneklerde tıkanmış olan yağ kanallarını temizleyip tıkanmayı açmaktır.

Siyah noktalar kesinlikle tırnak ile sıkılmamalı ve oynanmamalıdır. Gözenekleri açabilmek için buhar banyosu yapılarak, siyah noktaların çıkmasına yardımcı olarak tedavi uygulanabilir.

Buhar banyosu için, bir kaba su koyup kaynatılmalıdır. Cildi buharlı su ile temas ettirilmelidir. Buhar cildin gözeneklerini genişleterek, temizlik için uygun alanlar yaratmaktadır. Buhar banyosunun hemen ardından, kulak temizleyicileri ile temizlenmelidir. Kesinlikle el ile temas ettirilmemelidir. Aksi takdirde bakterilerin çoğalmasına neden olacaktır. Cilde hafif baskılar yaparak, ciltte oluşan siyah noktaların çıkmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, cildi yumuşattıktan sonra eczanelerden ya da doktorlardan ilaçlar temin edilerek, siyah nokta oluşan bölgelere sürülmelidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Kil ile Cilt Bakımı

Diyete Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler