in , ,

Çocuk Yaşta Anne Olan İnsanların Psikolojisi

Çocuk Yaşta Anne Olmak

Çocuk Yaşta Anne Olmak

   Annelik fedakârlık kadar sabır gerektiren zor ve bir o kadar güzel bir durumdur. Anne olmak kolay. Fakat anne olmak demek sadece çocuğu dünyaya getirmek değil, çocuğu doğurduktan sonraki süreçte bakımını da en doğru şekilde üstlenmek gerektirir. Eğer birey yaş olarak olgunluk seviyesine gelmeden anne olmuşsa kendisini psikolojik olarak daha zor bir süreç beklemektedir. Bu durumdaki çoğu anne tecrübesizlikten dolayı zorlanıp ve bunalıma girebilmektedir. Fakat bütün bunlara rağmen annelik o kadar güçlü ve güzel bir duygudur ki anne olmak bütün zor süreçlerine rağmen her türlü anlayış sabır ve sevgiyle üstlenilecek kadar fedakâr bir olaydır.

Anne olmak başlı başına fedakârlık istediği için bu durumun acemiliğini kolay şekilde atlatmak kolay olmayacaktır. Bu güzel görevi doğru yapabilecek kadar olgun yaşta olmak gerekir. Bu seviyeye ulaşmadan çocuk sahibi olmak beraberinde birçok zorluğu da getirir. Hala çocukluk döneminde anne olan kadınlarımız büyük bir bunalımın içine girip bu süreçte çok zorlanabilir. Kendileri dahi büyümemiş olan bu birey küçük yaştaki çocuğun sorumluluğunu alacaktır. Kendisi dahi çocukken başka bir çocuğu büyütmek ne kadar mantıklı olabilir? Erken yaşta anne olmanın psikolojisi oldukça zor geçeceği için bu dönemde çocuğun bakımında çevreden veya aileden yardım alınması uzmanlarca önerilmektedir.

Erken yaşta anne olmanın dezavantajlarından ziyade avantajları da mutlaka vardır. Erken yaşta anne olan bir kadın çocuğu büyüdüğü dönemde aynı frekansta olacağı için çocuğunu daha iyi analiz edip daha doğru iletişim kurabilir. Çocuğuyla her dönemde anne çocuk ilişkisinden daha çok iki arkadaş ilişkisi kurabilir. Anne çocuk arasında ki yaş avantajından dolayı çocuğun dönemine yakın ilişki kurmak yine de çok özel bir durum olacaktır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hediyeni Kendin Belirle!

Hediyeni Kendin Belirle!

Ispanakta bulunan vitaminler

Ispanakta Bulunan Vitaminler