in , ,

Çocuklarda Obezite ve Zayıflama

Çocuklarda obezite

Çağımızın en büyük sağlık sorunu: obezite. Özellikle Amerika’da, her 3 çocuktan 2’si aşırı kilolu. Türkiye’de de bu rakama yaklaşılmak üzere. 1980’li yıllarda obez çocuk diye bir kavram yokken, 2010’lu yıllarda çocuklarda en çok tartışılan sağlık sorunu haline geldi. Şeker içeriği yüksek yiyecekler, fast food gıdalar, asitli içecekler ve hareketsiz bir yaşam, günümüz çocuklarının ortak paydası. Bugün, 6 ile 19 yaş aralığında obezite oranı %20. Obezite, çocukları yalnızca fiziksel olarak değil, duygusal olarak da etkiliyor. Bu durumda ebeveynlerin, çocuklarına nasıl kilo verdirebileceklerini öğrenmeleri gerekiyor. Peki, bunu yapmanın en iyi yolu nedir? Çocuklarda obezite tedavisi sırasında, büyüklere değil çocuklara odaklanılmalı.

Ailenin yaşam tarzı, çocuğun yetiştiği kültürel ortam ve çevresel faktörler, çocuklarda obezite görülme sıklığının artmasına neden oluyor. Genellikle daha fazla kalori ve yağın bir sonucu olarak düşünülse de obezite, daha çok; kola ve meyve sularındaki yüksek şeker miktarını, daha büyük porsiyon boyutlarını ve obeziteye katkıda bulunan faktörler olarak fiziksel aktivitelerdeki düşüşü işaret ediyor. Çocuğunuzun obez olup olmadığını, boy ve kilo ölçülerine göre beden kitle indeksine bakarak öğrenebilirsiniz.

Çocuklarda Kilo Verme

Yetişkinlerde çok sık karşılaştığımız bir durum olsa da, çocuklarda diyet, çok fazla bilgi sahibi olduğumuz bir konu değil. Çocuklarda obezite ile birlikte, hayatımızda çocuklarda diyet gibi kavramlar da girdi. Aşırı kilolu ve obez çocukların tedavisinde bir numaralı anahtar, ebeveynlerdir. Çocuklarınıza bu konuda yardımcı olmak istiyorsanız, şu önerileri uygulamaya başlayabilirsiniz;

1. Doğru Besinleri Seçin

Çocuklarda obezite tedavisi için, onlara egzersiz yaptırmaktan çok, doğru besinlerle tanışmalarını sağlamalısınız. Kilo vermeleri için, hem sağlıklı hem de lezzetli besinler tercih etmelisiniz; böylece bu yeni yaşam tarzına daha hızlı adapte olacaklar. Kısa vadeli diyetler bir süre kilo vermelerini sağlasa da, uzun vadede başarılı olmayacaklardır.

2. İşlenmiş Gıdalarla Vedalaşın

İşlenmiş gıdalar ve şeker işlenmiş yiyecekleri mutfağınızdan kaldırdığınızda, muhtemelen tüm aile bireyleri bundan olumlu etkilenecek. Besin değeri sıfır ve birer boş kalori olan işlenmiş gıdaları, sağlıklı alternatifler ile değiştirin.

3. Evde Pişirin

Çocuklarınızın yeni ve sağlıklı bir beslenme programına adapte olmalarını istiyorsanız, onlara örnek olmalısınız. Bunun için evde yemek pişirmeye başlamalısınız. Yemeklerini siz pişirin ve içinde ona zararlı olabilecek hiçbir şey kullanmayın.

4. Tok Olduklarında Yemelerini Engelleyin

Obezitenin en büyük nedenlerinden biri, insanların tok olmalarına rağmen hala yemeye devam etmeleridir. Bu gruba artık çocuklar da dahil. Sofradan biraz önce kalkmış olmasına rağmen, tv karşısına geçtiğinde bir paket cipsi eline alış atıştırmasını engelleyin.

5. Porsiyonlar Konusunda Dikkatli Olun

En azından birer yetişkin olana kadar, onlara yaş grubuna uygun porsiyonlarda tabaklar hazırlayın. Her gıdanın ne kadarının  çocuklara sunulması gerektiğini öğrenin. Ne kadar hareketli oldukları, yaş grubu ve cinsiyetleri, porsiyonlarını etkileyecektir. Başlangıçta iki porsiyon birden sunmak yerine, birinci porsiyon ile yetinmezse ikinciyi vermek, daha akıllıca olacaktır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Kilo Almanın Yolları

Hamilelikte 40. hafta

Hamilelikte 40. Hafta