in , ,

Diş Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Düzenli diş bakımı hem ağız sağlığı hem de güzel bir gülümsemeye sahip olmak için son derece önem taşır. Aksi halde sararan, plak ve diş taşı oluşan dişlerinizle sağlıklı ve güzel bir gülümsemeye sahip olamayacağınız gibi diş kaybı da yaşabilirsiniz. Kaybedilen dişlerin tekrar yerine konması mümkün olmayıp implant, köprü vb. diş tedavileri masraflı ve ağrılı olmasının yanında kullanım zorluğu yaşanabilmektedir. Bu nedenle diş bakımınızı aksatmamaya özen göstermenizde fayda vardır.

Bu yazımızda diş sağlığınızı korumak ve daha güzel bir gülümsemeye sahip olmak için uymanız gereken diş bakım rutinini bulacaksınız.

Önce Sağlık

Öncelikle bir diş muayenesinden geçip çürük ya da eksik dişiniz varsa tedavi almanızda fayda vardır. Aksi halde çürükler diş köklerine ulaşarak diş kaybına yol açabilir. Bunun yanında çürük dişler ağız pH’ını bozarak başta diş taşı olmak üzere çeşitli ağız enfeksiyonu ve sindirim sistemi hastalıklarına yol açar. Çürük dişler yoluyla enfeksiyon kana karışarak hayati risklere yol açabilir.Bu nedenle 6 ayda bir diş kontrollerinizi yaptırmaya özen gösterin.

Diş Fırçalama Rutini

Dişlerinizi günde iki defa tercihen orta sertlikte bir diş fırçası ve klinik testlerden geçirilmiş bir diş macunu ile fırçalamaya özen gösterin. Çok yumuşak fırça seçimi dişlerinizi yemek kalıntılarından arındırmayacağı gibi sert fırçalar mine tabakasına zarar vererek dişi aşındırır ve enfeksiyonlara karşı zayıf hale getirir. Bu nedenle orta sertlikte diş fırçası seçimi önemlidir, çocuklarda fırça seçimi yumuşak fırçalardan yana olmalıdır.

Dişleriniz sabah kahvaltıdan sonra ve son öğününüzü yedikten sonra fırçalamanızda fayda vardır. Dişlerinizi fırçalarken fırçayı yatay hareketlerle değil dikey hareketlerle kullanmaya ve diş fırçalama sürenizin 2 dakikanın altında olmamasına özen gösterin. Bununla birlikte dişlerin iç ve arka yüzeylerinin de fırçalanması gerektiğini unutmayın.

Diş İpi Kullanın

Özellikle dişlerinden çarpıklık ve ya ağız pH’ında çeşitli nedenlerle bozukluk olan bireylerde diş taşı oluşumu sık görülüp bunun önüne geçmek için diş aralarınızı en az günde bir defa diş ipiyle temizlemeye özen gösterin.

Ağız Bakım Suyu Kullanın

Ağzın, diş dışındaki diğer yüzeylerinde de yemek kalıntıları kalıp temizlenmediği takdirde ağız sağlığını bozabilir. Bu nedenle düzenli olarak ağız bakım suyu kullanmaya özen gösterin.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Yaş Maya İle Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Amerikan Tarzı Makyaj Nasıl Yapılır?