in

Diş Tedavisi Yöntemleri

Diş Tedavisi

Dişler sağlıklı bir ağızın, ferah bir nefesin ve estetik bir gülüşün ayrılmaz parçasıdır ve bu nedenle bakımı son derece önemlidir. Ancak bazen çeşitli nedenlerle dişlerde sağlık problemleri ve buna bağlı olarak diş kaybı yaşanabilmektedir. Bu yazımızda kısaca diş tedavisi ve protez yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Diş Tedavisi ve Bakım Yöntemleri Nelerdir?

Eğer çürük bir dişiniz varsa öncelikle dişin kurtarılmasına çabalanır. Röntgen çekilerek diş kökünün sağlık durumu kontrol edilir. Eğer çürük diş köküne ulaşmamışsa kanal tedavisine başvurulur. Kanal tedavisi dişin çürüyen kısmının törpülenmesi ve diş kökündeki sinirlerin alınması suretiyle gerçekleştirilir. İşlem 2 ya da 3 seans sürer. Diş kökündeki sinirleri alınan hasta bu aşamadan sonra herhangi bir diş ağrısı çekmemekle birlikte zaman zaman hassasiyet oluşabilir. Bu hassasiyet fazla soğuk ya da sıcak yiyecek içecek tüketimi, diş ile kabuklu yemiş kırma ya da öğütülmesi zor sert besinler yeme gibi nedenlerle ortaya çıkar. Ancak başarılı bir kanal tedavisi sonrası bu gibi hassasiyet problemlerinin görülme oranı düşüktür.

Daha sonra eğer dişin dışarıda kalan kısmı yeterli ise dolgu yapılmak suretiyle diş yerine konulmuş olur. Dolgunun kullanım süresi kullanılan malzemeye göre değişmekte olup, kullanım süresi dolan dolgular diş hekimine gösterilerek gerekirse değiştirilmelidir.

Dişin dışarıda kalan kısmının dolgu yapmak için yeterli olmaması ya da diş kökünün çürümüş olması nedeniyle diş kaybı yaşanması durumlarında protez tedavisine başvurulur. Protez kanal tedavisi gören hastalarda köprü, diş kaybı yaşayan hastalarda köprü ya da implant konulması suretiyle yapılır.

Köprü yapay bir malzemeden elde edilmiş dişin, kaybettiğiniz dişin iki yanındaki dişe tutturulması suretiyle kaybedilen dişin yerinin doldurulmasıdır. Bu tedavi için hastanın kaybettiği dişin yanındaki dişler sağlam olmalıdır. Köprü yapıldıktan sonra hastanın ciddi bir ağrı şikayeti ortaya çıkmamakla birlikte, protezin düşme ihtimali olduğu unutulmamalıdır. Köprü tedavisi uygulanan hastalar kabuklu yemişler ve sert gıdalar tüketmekten kaçınmalıdır.

İmplant tedavisi ise diş kaybı yaşayan hastalarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. İşlem sonrası hasta bir süre ciddi ağrı ve hassasiyet hissedebilmekle birlikte uzun vadede kalıcı ve kesin sonuç verir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Diyette Tatlı Krizini Atlatma

Diyet Yaparken Tatlı Krizlerini Atlatmanın Yolları