in ,

Diyet Döneminde Kullanılması Gereken Takviyeler

Aslında kilo alma ya da kilo verme problemleri göz önünde bulundurulmadan düzenli bir beslenme programı uygulanmasına diyet denir. Farklı birçok nedenden dolayı diyet programı uygulanabilir. Ancak diyet çoğunlukla kilo verme amaçlı olarak yapılır. Aynı zamanda diyet vücut geliştirmede de kullanılır ancak bu durumda definasyon olarak isim değişikliğine uğrar. Kişinin diyet yaparken beslenmesine dikkat etmeden egzersiz veya vücut geliştirme programları uygulaması kilo vermesine hiçbir etkisi bulunmaz. Ayrıca diyet döneminde kullanılması gereken takviyeler arasında farklı yöntemlerde vardır.

Diyet Döneminde Kullanılması Gereken Takviyeler Nelerdir?

Kilo verme amacı ile diyet programı uygulanırken, daha fazla kalori almamak adına daha az besin tüketilir. Ancak bu durum vücudun ihtiyacı olan bazı vitamin ve minerallerin daha az alınması anlamını taşır. Aynı zamanda dönem dönem hem çok spor yapılması hem de çok uzun süre aç kalınması kas kaybına daha fazla yol açar. Diyet yapan kişilerin aynı zamanda çok fazla proteine de ihtiyaçları vardır. Bundan dolayı diyet programı uygulanırken protein ve amino asit bakımdan zengin takviyeler almak diyetin daha verimli olması açısından önemlidir.

Whey Protein

Daha az kalolari alarak hem de daha fazla protein ihtiyacını her gıdadan temin etmek mümkün değildir. Bunun yanında böyle beslenme programını devamlı olarak uygulamakta çok zor bir iştir. Bu nedenle diyet programı uygulanırken whey protein tüketmek daha az kalori alarak vücudun ihtiyaç duyduğu proteinin karşılanmasına yardımcı olur. Bu ürün, toz ve sıvı karıştırılır ve kolay bir şekilde tüketilebilir.

Balık Yağı

Diyet programı yapılırken mutlaka sağlıklı ve besleyici yağ takviyesi alınması gerekir. Bu yağlarda balık yağı sayesinde kolayca temin edilebilir. Diyet döneminde daha az yağ tüketilmesinin sağlık açısından birçok rahatsızlığa sebebiyet verdiğinden bu dönemde tüketilecek olan yağ miktarı mutlaka kontrol altında olmalıdır. Diyetin verimli olabilmesi için diyet döneminde tüketilecek olan yağlarında bir o kadar sağlıklı olması şarttır. Balık yağı, diyet yapılan dönemde zayıflamış olan bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda vücutta ki yağlarında kolayca yakılmasına yardımcı olur.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Cilt Kuruması Nasıl Tedavi Edilir?

Diyet Yapmadan 10 Kilo Vermek