in ,

Diyet Nedir? Diyet Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Diyet; genellikle sert kuralları olan, kalori hesabı yapılarak bazı yiyeceklerden uzak durmak olarak algılanır. Diyet anlam olarak, insan veya hayvanların, yeme ve İçmesini kapsayan bir olgu olarak ta lanse edilir. Gün içinde tüketilen tüm yiyecekler, diyette dikkat edilmesi gerekenler meydana getirir. Diyet, kişilere hem kilo aldırır hem kilo verilir ve hem de mevcut kiloyu kontrol altında tutabilir. Sabit olan diyet dışında; hasta olanlar için de özel uygulanan bazı diyet uygulamaları bulunmaktadır. Bu yazımızda, diyet kavramı ile ilgili bahsedilecek konu, kilo vermeye odaklanma amacıyla yapılması gereken diyetler hakkında olacaktır.

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Diyete başlamadan, diyette dikkat edilmesi gerekenler öncelikle fizyolojik yapımızı göre, uzman kişilerden destek alarak, diyet programı hazırlamak gerekmektedir. Daha sonra vücut kitle endeksine göre fazla kilolar tespit edilerek, verilmesi gereken kilolar için hedef belirlenir. Klasik yöntemle belirlenen 2 haftalık veya 4 aylık gibi süre belirlenen diyet uygulamalardan kaçınmak gerekmektedir. Çünkü bu gibi kısa süreli diyetler kalıcı çözüm olmamakta ve sağlık açısından da olumsuz sonuçlar doğuracağından önerilmemektedir.

Diyette Yasaklar Bulunmalı mı?

Diyette yasaklar bulunmalıdır, ancak bu klasik olarak yağ ve karbonhidrat, yasaklayarak olmamalıdır. Vücudumuzun dengeli beslenmesi için mutlaka yağ ve karbonhidrata da ihtiyacı bulunmaktadır. Besin zinciri olan bu besinleri tüketmemek, vücud sağlığının sürecini aksatabilmektedir.

Diyet Yaparken Neye Dikkat Edilmelidir?

Kilo sorunu olanlar için diyette dikkat edilmesi gerekenler konusunda çok önemli şartlar bulunmaktadır, bu şartlar ise maddeler halinde sıralayacağız.

  • 3 ana ve 3 ara öğün tüketmek gerekir.
  • Sık aralıklarla ve az yemek .
  • Gün içerisinde tüketilen yağ, bir çorba kaşığı zeytinyağı olmalı.
  • 3 Beyazı yani; tuz, şeker ve beyaz ekmek tüketmemek
  • Akşam yemeğini erken vakitte, güneş batmadan önce yemeli ve metabolizmanın hızlı çalışması için günde en az 3 litre su içilmelidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Omni Diyeti Nasıl Yapılır?

Gebelikte Polikistik Over Sendromunda Tedavi