in ,

Diyet Yaparken Sık Düşülen Hatalar

Fazla kilolar yılın her döneminde her yaştan kadın ve erkek için yaygın bir problem olmakla birlikte yaz aylarında daha fazla gündeme geliyor. Pek çok kadın daha yaz gelmeden yazın içine girebilmeyi hayal ettiği elbise ya da bikini, hatta bazen gelinlik için kilo vermeye çalışıyor. Bu süreçte kimileri başarılı olurken kimileri bir sonuç almakta zorlanıyor.

Zayıflama sürecinden olumlu sonuç alınamamasına yaygın olan pek çok hata var. Bu yazımızda kısaca bu hatalardan ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Diyeti Ertelemek

Diyeti ertelemek daha diyete başlamadan yapılan en yaygın hatalardan biridir. Kilo vermeniz gerektiğine karar verdiğiniz anda o anda her ne yiyorsanız ya da yediyseniz unutun ve hemen o anda diyete başlayın. Bu sayede o anki motivasyonunuzu koruyarak diyete başarılı bir başlangıç yapmış, üstelik kararlılığınızı da ortaya koymuş olursunuz.

Yanlış Diyet Programı

Zayıflama sürecinde çok sık düşülen bir diğer hata ise komşunun diyetinin size de uyacağını düşünerek kulaktan dolma tavsiyelerle diyete başlamaktır. Oysa herkese kilo aldıran nedenler farklı olduğu gibi diyet programı da farklı olmalıdır. Bu nedenle öncelikle size kilo aldıran etkenin ne olduğunu tespit edin ve mümkünse bu etkeni ortadan kaldırın, değilse etkilerini en aza indirmeye çabalatın. Kilo almaya neden olan etkenler temel olarak üç gruba ayrılır. Bunlar; genetik yatkınlıklar, hormonal etkenler ve çevresel nedenlerdir. Hormonal etkenler ve çevresel nedenler;

  • Hareketsiz yaşam tarzı
  • Sağlıksız ve aşırı beslenme
  • Sağlıksız uyku düzeni
  • Menopoz
  • Hamilelik
  • Doğum kontrol yöntemleri
  • Bazı hastalıklar ve alınan tedaviler

vb. etkenlerdir.

Yanlış Öğün Düzeni

Kilo vermek için kendinizi aç bırakmanın etkili bir yöntem olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aksine uzun süren açlık sonucu metabolizma hızınız düşer, vücudunuz kendini daha az enerji harcayıp daha fazla yağ depolamaya programlar. Bu durum kilo vermenizi neredeyse imkansız hale getirdiği gibi diyeti bıraktıktan sonra vermiş olduğunuz kiloları da fazlasıyla geri almanıza neden olur. Bu nedenle sabah kahvaltınızı uyandıktan en geç bir saat sonra yapmayı ve 3 ana 3 ara öğün olmak üzere günde 6 öğün beslenmeyi ihmal etmeyin.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Düğün Makyajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 Ayda 10 Kilo Nasıl Verilir?