in ,

Diyet Yapmadan 10 Kilo Vermek

Kişinin belli bir diyet sistemine uymadan da kilo vermesi mümkündür. Ancak diyet yapmadan 10 kilo vermek için yapılması gereken bazı püf noktaları var;

Düzenli Kahvaltının Önemi

Düzenli bir kahvaltı yapmak kişinin metabolizmasını hızlandırır ve böylece kişinin daha fazla kalori yakmasını sağlar. Kilo vermek için kahvaltı sırasında yenilen yiyecekler de oldukça önem arz ediyor. Kahvaltıda kan şekerini düşürücü etki yapan ve kişiye enerji verecek yiyecekler yenmesi gerekiyor. Bu noktada yulaf tarzı yüksek oranlı lif içeren besinler kişinin gün boyunca daha uzun süre tok kalmasına yardımcı olacaktır.

Atıştırmanın Sağlıklısı Makbuldür

Kişi bazı durumlarda ana öğünler aralarında açlık hissedebilir. Bu noktada tüketilen yiyeceklere muhakkak dikkat etmek gerekiyor. Bu atıştırma sırasında yüksek kaloriye sahip yiyecekler tüketmek yerine daha sağlıklı ve düşük kaloriye sahip olan; fındık, ceviz, kuru meyve tarzı atıştırmalar tüketilmelidir.

Su Tüketimi

Su tüketimi konusu diyetsiz kilo vermek açsından oldukça önem arz eder. Yapılan araştırmalar doğrultusunda günde 2 litre su tüketen kişilerin su tüketmeyen kişilere oranla 200 kalori daha az aldıkları kanıtlanmıştır. Kişinin açlık durumunda bir bardak su içmesi onun açlık hissini bir nebze olsa da azaltacaktır.

Uyku Düzeninin Açlığı Etkisi

Sağlıklı bir kişinin normal şartlarda muhakkak günde 8 saat uyku uyuması gereklidir. Kişi bu süreden az bir uyku uyudu ise kişide yorgunluk belirtisi görülür. Yapılan araştırmalarda bu yorgunluk ve uykusuzluğun açlığı tetikleyen ghrelin hormonunu arttırdığı gözlenmiştir. Yapılan bir başka araştırmada ise kişinin tükettiği şekerli ve tuzlu yiyeceklerin %23 oranında uykusuzluğu tetiklediği sonucuna varılmıştır. Bu yüzden kişinin yatmadan önce tükettiği yiyeceklere dikkat etmesi ve de düzenli bir uyku sistemine sahip olması gerekiyor.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Diyet Döneminde Kullanılması Gereken Takviyeler

Gebelikte Hormonsal Dengeler