in ,

Doğumdan Sonra Adette Düzensizlik

Doğum sonrasındaki adet görme, doğum öncesindeki seyrinde gözlemlenmeyebilir. Bazılarında bir süre adet hiç gözlemlenmezken bazılarınsa da adet dönemi çok ağır ve ağrılı gerçekleşebilir. Doğumdan sonra adet aynı düzende de devam etmeyebilir. Erken gelen adetler veya geç kalmış adetler doğumdan sonra yaşanacak normal olaylardır. Doğumdan sonra rahmin normal işlevine dönmesine kadar adet kanamaları 6 haftaya kadar sürebilir. Rahmin eski haline dönüp kalınlaşması ve büyümesi sırasında da adet dışında belli kanamalar oluşabilir. Doğum sonrasında ilk kanama kırmızı renk olsa da sonrasındaki kanamalarda pembeleşmeye veya kahverengiye dönüş gözlenebilir. Doğumdan iki hafta sonra da kanamalar dışında sarımsı akıntılar meydana gelir. Emzirmeyen annelerde doğum sonrasında adet düzeni oturması 7-9 haftalık süre içinde gerçekleşir. Emziren annelerde doğum sonrasında adet düzeni oturması 6 ayda ancak gözlenebilir. Bu gibi durumlarda doğum sonrası adet düzensizliği neden olur? Sorusunu irdelemek gerekiyor.

Doğum Sonrasında Adet Düzensizliği Nedenleri

Gebelik sürecinde yaşanan hormonal değişikliklerden dolayı doğum sonrasında hormonal olarak eskiye hemen dönüş olmayacağından adetle alakalı düzensizlikle yaşanabilir. Vücudun eski hormonal düzenine kavuşması kişiden kişiye değişiklik gösterirken ortalama birkaç ayı bulur. Yumurtalıklardan yumurtacıkların çıkışı 27 gün sonrasında gerçekleşir ve bu durum da ikinci bir gebeliğe neden olabilir. Bu süreç sonunda adet gören kişilerde de adetler hafif ya da ağrılı şekilde yaşanabilir. Emziren kadınlarda da yumurtalıklardan yumurtacık çıkışı 6 aya kadar sürebilir. Bazı bayanlarda ise doğumdan sonra 12 hafta kadar adet görmeme adet düzensizliği olarak tanımlanır. Ve bu sürecin sonunda da adet görülmemesi durumunda doktorlar ile görüşülmesi gerekebilir.

Adet Düzensizliğinin Tedavisi

Doğum sonrasında vücudun eski haline geri dönmesi biraz zaman alır. Hormonal düzenin kısa süre içinde yerine gelmemesi durumunda doğum kontrol hapları emzirmeyen kadınlarda kullanılabilir. Emziren kadınlarda herhangi bir ilaç tedavisi önerilmez.

Doğum sonrasında gelmeyen adet, hafif veya düzensiz olarak görülen adet veya ağrılı adet dönemleri çok nadir şekilde ciddi sağlık sorunları doğurur. Doğum sonrasında ciddi kanamalar yaşayan bayanlarda rahim zarı veya plasenta tahrip görmüş olabilir. Ayrıca rahim kısmında da enfeksiyon oluşmuş olabilir. Çok ağrılı adet kanamalarında veya çok yoğun kanamalarda ciddi sağlık sorunlarının oluşmuş olmasına karşın doktor ile görüşerek tedaviler hakkında bilgi alınması daha doğru olacaktır.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Gebelikte Hormonsal Dengeler

Gebelikte Risk Nedenleri Nelerdir?