in ,

Doğumdan Sonraki 1 Haftalık Süreci Kolay Atlatmanın Yolları

Doğumdan sonraki 1 haftalık süre, çoğu kadın için zorlu bir süredir. Doğumdan sonraki yaklaşık 6 haftalık süreye lohusalık denir. Lohusalık dönemi, yeni annenin hem bedenen hem de ruhen yorgun olduğu ve yardıma ihtiyacı olduğu bir dönemdir. Hele ki anne, ilk doğumunu yapmışsa, bu süreyi atlatmak daha da zordur. Bu durumu atlatmak, annenin bebeğe alışmasını sağlamak bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Fizyolojik Değişiklikler

Lohusalık gerek fizyolojik, gerekse psikolojik olarak zorluk yaşanan bir süreçtir. Bedensel olarak meydana gelen değişimlerin eski haline dönmesi, yorgunluk ya da uyuyamama, göğüslerdeki büyüme, oluşan çatlaklar, meme ucu hassasiyeti, bebeğin emmeyi reddetmesi, alınan kiloların geri dönüşü de bu sürecin bir parçasıdır ve tüm bu sorunların düzelmesi için bir haftalık süre yeterli değildir.

Doğumdan sonra kanama mevcutsa, enfeksiyon riskine karşı, tampon yerine hijyenik ped kullanılmalı ve sık sık değiştirilmelidir. Ağrıları çok fazla ise, doktorunuzun önermiş olduğu ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Emzirme konusunda da sorun yaşanıyorsa, bebek emmiyorsa, sağma makineleri ya da bir pompa yardımıyla sağma işlemi yapılır ve biberonla bebeğe verilir.

Psikolojik Değişiklikler

Doğumdan sonraki bir haftalık süreçte anne, psikolojik olarak çok zayıf durumdadır. Bu duruma doğum hüznü denilmektedir. Bebeğe alışma süreci, bir canlıdan sorumlu olmak gibi konular annelerin çaresiz hissetmesine neden olur. Bu durum ortaya çıktığında annenin bol bol istirahat ettirilip, bebek uyuduğunda uyuması sağlanması gerekir. Ziyaretler bir süreliğine ertelenir. Eğer annenin bedenen bir sorunu yoksa aile bireyleri ya da arkadaşlardan yardım alarak, her gün düzenli duş alıp giyinerek, dışarı çıkıp yürüyüş yaptırılması gerekir. Ancak depresif durumda düzelme görülmezse, hatta daha da ağırlaşırsa uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Evde Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Zayıflamak İsteyenlerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler