in ,

Doğurganlığı Arttırmak İçin 6 Öneri

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, günlük rutininizde yapacağınız bu basit değişiklikler, doğurganlığı arttırmak için etkili olabilir.

1. İyi Beslenin

İyi haber şu ki iyi beslenmek, bebek sahibi olma ihtimalinizi arttırır. Beslenme programınıza özellikle C ve D vitamini gibi vitaminler yönünden ve çinko ve demir gibi mineraller yönünden zengin besinden eklemelisiniz. Protein alımı da önemli. Besin kalitesi düşük bir beslenme, doğurganlık için risklidir. Besinlerin yanı sıra, bir vitamin takviyesi alıp almamanız konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Protein konusuna gelince, protein seçiminde kırmızı et yerine bitkisel kaynaklı proteinlere ağırlık vermenizi öneriyoruz.

2. Alkol ve Kafein Tüketimine Dikkat

Alkol bağımlılığı, doğurganlık ile ilişkilendiriliyor. Bununla birlikte gebelikte alkol almak da anne karnındaki bebeğe zarar verebiliyor. Bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, alkolün yanı kafein tüketimi konusunda da dikkatli olmalısınız. Kafein, östrojen gibi hormonları etkileyebiliyor ve hamile kalma sürenizin uzamasına neden olabiliyor. Kahve tüketiminizi günde 1-2 fincan ile sınırlı tutun.

3. Kilo Verin

Obezitenin sağlık risklerinin yanında, kadınlarda adet döngüsü ve yumurtlama ile ilgili birçok sorun ile de ilişkilendiriliyor. Kadın vücudundaki yağlanma arttıkça, gebe kalma şansı da azalmış olur. Obezitenin yanı sıra vücut yağlarının olması gerekenden az olması da gebelik şansını azaltmaktadır.

4. Organik Beslenin

Günümüzde soframıza gelene kadar meyve ve sebzeler, birçok işlemden geçiyor. Tarladayken, onları böceklerden korumak için kullanılan kimyasallar, onları soframıza kadar takip ediyor. Bu kimyasallar, kadınlarda yumurtalık fonksiyonlarını etkileyerek adet döngüsünün bozulmasına neden oluyor. Bu da, kadınlarda doğurganlığı etkiliyor. Yapılan bir çalışma, kimyasal ilaç içeren sebze ve meyvelerin sperm sayısını ve sperm kalitesini etkilediğini gösteriyor.

5. Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakmanız için pek çok nedenden biri de doğurganlıktır. Doğurganlığı arttırmak için sigarayı bırakmak oldukça etkilidir. Sigaranın toksinleri bir kadının yumurtalarına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda yumurtalıkların yaşlanmasına da neden olur. Sigara, doğurganlığa kalıcı zararlar verir, ancak neyse ki sigara içmeyi bıraktığınızda yumurtalık fonksiyonlarınızı geri kazanırsınız.

 6. Vajinal Duş Almayın

Vajinal duş, bölgede dengeleri değiştiren ve vajinal bakteriler için risk oluşturan bir davranıştır. Vajinal duş; vajinadaki normal, koruyucu bakterileri yok edebilir ve vajinal enfeksiyona neden olabilir. Bu enfeksiyonun belirtisi, gri tonlarında akıntı ve balık kokusudur. Tedavi edilmeyen vajinal mantar, erken doğum ile bağlantılıdır; ayrıca düşük ve kısırlık riski ile de ilişkili olabilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hamileliğin 7. Ayında Beslenme

Mangonun Faydaları Nelerdir?