in ,

Dudak Peelingi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dudaklar mevsim değişiklikleri, alerjik reaksiyonlar, diyabet ya da yetersiz sıvı tüketimi gibi hormonal ya da çevresel nedenlere bağlı olarak kurur. Çatlayan dudaklar estetik anlamda hoş bir görüntü oluşturmayacağı gibi, özellikle mat ruj uygulandığında son derece kötü bir sonuç elde etmenize neden olacaktır. Bu nedenle dudakların günlük olarak nemlendirilmesinin yanında zaman zaman peeling yapılarak ölü deriden arındırılmasında fayda vardır.

Dudak peelingi yapmak için kozmetik marketlerden temin edebileceğiniz peeling ürünlerini kullanabileceğiniz gibi evinizde bulunan ürünlerle de kendi peelinginizi hazırlayabilirsiniz.
Bu yazımızda doğal dudak peeling tariflerinden bahsedeceğiz.

Şeker Peelingi

Toz şeker ile hazırlayacağınız dudak peelingi dudakları ölü deriden arındırmak için en yaygın kullanılan yöntemdir. İhtiyacınız olan malzemeler bir çay kaşığı toz şeker ve tercihe gör bal ya dudak balmı.
Öncelikle dudaklarınızı dudak balmı ya da bal ile yumuşatarak işe başlayın. Duştan yeni çıkmışsanız ve dudaklarınız hali hazırda nemli ise bu da iş görecektir. Daha sonra toz şekeri dudaklarınıza yavaşça sürerek yayın. Burada çok sert olmamaya ve dudaklarınızı çizmemeye özen göstermekte fayda vardır.
Bir dakika kadar şekeri masaj yaparak dudaklarınıza yaydıktan sonra kalıntıları peçete yardımıyla silebilirsiniz. Masaj yapmak şeker partiküllerinin nemlenerek soyulmaya müsait bir hale gelmiş ölü derilerinizden arınmasını sağlayacaktır.
İşlem sonrası dudaklarınızı yine bir lip balm ya da nemlendirici ile rahatlatmayı ihmal etmeyin.
İşlemi tekrarlamak için ideal sıklık ne kadar sık ihtiyaç duyduğunuzla alakalı olmakla birlikte, sürekli nemli tuttuğunuz takdirde dudaklarınızda bir haftaya kadar yeni bir çatlak görünümü ortaya çıkamayacaktır. Ancak sık sık likit mat ruj kullanımı ya da diğer çevresel nedenler etkisiyle daha hızlı çatlak görünümü oluşuyorsa işlemi 3 ila 4 günde bir tekrarlayabilirsiniz.

Dudak peelingi yapmak için iki temel adımı gerçekleştirmeniz gerekir. Bunlar ilk etapta dudaklarınızı nemlendirerek peelinge hazır hale getirmek daha sonra partiküllü bir ürün ya da yumuşak bir fırça aracılığıyla ölü deriyi arındırmaktır. Bu nedenle tarife bağımlı kalmaksızın kendi dudak nemlendiricinizi ve yanında dilediğiniz partiküllü ürünü kullanarak kendi peelinginizi yaratabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Kaşları Belirginleştirmek İçin Doğal Tarifler