in ,

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti adını Pierre Dukan isimli tıp doktorundan almıştır. Pierre Dukan obezite olan bir hastanın zayıflamak için ona başvurması ile beslenme ve zayıflama uzmanı olmak için karar almıştır. Pierre Dukan sadece içinde protein bulunduran yiyeceklerle diyet uygulayarak etkileyici sonuçlar almayı başarmıştır. Sadece et yiyerek hastasının 1 haftada 5 kilo vermesi üzerine zayıflama sektöründe ilerlemeye karar vermiştir. Bir süre sonra diyet listesine sebze eklemiş ve bunun sonucunda hastanın daha hızlı zayıfladığını tespit etmiştir. Zayıflamak için karbonhidratın alınmaması gerektiğini bilen Dukan bu ihtiyacı karşılamak amacıyla yulaf kepeği kullanılmasını önermiştir. Yulaf kepeğini uzun süre tokluk hissi yarattığı ve inüsilin dengesini koruduğu için tercih etmiştir. İleri ki safhalarda diyete meyveyi de eklemiştir. Meyvede dikkat edilmesi gereken husus ise muz, kavun gibi bol şekerli olan meyveler değil de portakal, elma gibi daha az şeker içeren meyvelerin seçilmesidir. Ara öğünlerde ise kuru meyve ve kuru yemişler ile desteklenmiştir. Hızlı şekilde sonuç veren protein ağırlıklı bir diyettir. Dukan diyeti nasıl yapılır? sorusuna cevap olarak tüm aşamalarını ayrıntılı olarak sizlerle paylaşmaktayız.

Atak Aşaması

Bu aşamada kişi hızlı şekilde kilo verir. Atak aşaması ortalama 5-7 gün sürüyor. Gün içinde yumurta, balık, biftek, yağsız tavuk ve et, yağsız peynir, yulaf kepeği, deniz canlıları gibi yiyecekler tüketilmelidir. Atak aşamasında çok fazla protein tüketilmesi nedeni ile kabızlık şikayeti ortaya çıkabilir. Bu durumun önlenmesi için bol su içilmelidir ve lif içeren yulaf kepeği yenilmelidir.

Seyir Aşaması

Protein tüketimi yanında sebze de eklenmektedir. Seyir aşamasında pancar, kuşkonmaz, lahana, salatalık ve patlıcan gibi sebzeler yenilebilir. Bu aşamada amaç kişinin fazla kilolarından kurtulmak ve gerçek kilosuna ulaşabilmektir. Kişinin vermek istediği her kilo için 6 gün seyir aşamasında olması gerekiyor. Yani on kilo vermek isteyen bir kişi iki ay bu aşamada olması gerekiyor. Bu aşama uzun sürdüğünden kararlılık gerektirmektedir. Diyet listesine uyarak verilen kiloları gördükçe motivasyonunuz artacaktır.

Sağlamlaştırma Aşaması

Dukan diyeti yapan kişinin hassas bir döneme girerek eski yeme alışkanlıklarına dönmesini engellemek amacı ile diyete yeni besinler ekleniyor. Sağlamlaştırma aşamasında bir miktar meyve, iki dilim tahıllı ekmek, biraz makarna ve pilav yenilebilir. Eğer seyir aşamasında on kilo verdiyseniz her kilo için on gün ekleyerek toplam yüz gün sağlamlaştırma aşamasına devam etmelisiniz.

Dengeleme Aşaması

Bu aşamada yemek sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak haftada bir gün sadece protein yemelisiniz. Verilen kiloların korunması için de günlük ortalama yirmi dakika yürüyüş yapmayı unutmayınız.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Gebelikte Polikistik Over Sendromunda Tedavi

Yaza Yepyeni Ciltle Girin