in ,

Ebeveynlerin Çocuklara Yaklaşımları Nasıl Olmalıdır?

Ebeveynlerin Çocuklara Yaklaşımları Nasıl Olmalıdır? Çocuklarla en etkili ve önemli diyalog şekli gözlerinin içine bakarak onların seviyesinde konuşmaktır. Çocukların boy seviyesine inip göz teması kurarak konuştuğunuzda ilk verdiğiniz mesaj sana değer veriyorum seni önemsiyorumdur. Bu sebeple çocuklar kendilerinin dinlenildiğini hissettikleri an size karşı yaklaşımı ve olaylara bakış açıları da farklılaşacaktır.

Teknoloji ile birlikte yaşanabilecek sorunlar

Çocuklarınız için zaman yönetimi doğru yapılmalıdır. Günün bütün saatlerini TV, telefon, bilgisayar başında geçirmeleri zekâ gelişimlerini tamamlayamamalarına sebep olacaktır. Ebeveyn olarak sizin göreviniz çocuğunuz için uygun saatlerde, oyun, eğlence eğitim içerikli aktivite saatleri belirlemeniz. Temiz hava eşliğinde parkta arkadaşlarıyla yeri gelip kirlenerek vakit geçirmesini sağlamanız yerinde bir karar olacaktır. Teknoloji çocukları oyundan, hareketten, hatta yeterli gıda alamamasına bile sebep olabilir. Doğru ve etkili bir planlama ile gününü daha faydalı işlere göre organize etmelisiniz.

Çocuklara karşı sinirlenmeden sakin kalmak

Çocuklar öğrenme ve eğlenme isteği ile yanıp tutuşurken bazen çocuklarınızla sizin istekleriniz çakışabilir. Bu durumda ebeveynlerin çocuklarına yaklaşımları nasıl olmalıdır? Bitip tükenmeyen istekler yeri gelince ağlama ve sinir krizleri pek çok ebeveynin yaşadığı bir takım sorunların başında gelmektedir. Önemli olan çocuğunuzu çocuk gibi algılayıp doğru ve anlaşılır açıklamalar yaparak algılamasını sağlamaktır. Çocuk nasıl olsa beni anlamaz demeden tüm detaylarıyla bıkmadan usanmadan muhakkak çocuklarınıza istedikleri açıklamayı yapın. Çocuğunuz o zaman sizi daha iyi anlayacak, kendine özgüveni artacak, o yüzden daha anlayışlı davranacaktır. Ağlayan çocuğa bağırarak, tartaklayarak, döverek tepki vermek kendinize ve çocuğunuza yapacağınız en büyük hatalardan biridir. Bu şekilde büyüyen birçok şiddet eğilimi yüksek bir nesil olarak karşınıza çıkacaktır. Çocuğun ağlamasına sebep olan şeyi neden yapıp neden yapamayacağınızı güzelce anlatarak sakinleştirmeye çalışmak en doğrusudur. Bazen sizin sinirlendiğiniz anlayacak kadar tepkinizi kırıcı ve zedeleyici olmadan çocuğunuza yansıtabilir, haklı siteminizden sonra çocuğunuzun geri adım attığını görebilirsiniz. Çocuğa aşırıya kaçmadan güzel davranışları için ödüller sunarken kötü bir davranışı içinde cezalandırmak yerine ödülden mahrum bırakabilirsiniz. Unutulmaması gereken en önemli konu siz çocuklarınıza nasıl yaklaşırsanız, onlardan da aynı şekilde karışık bulursunuz.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Etkileyici Bakışlar İçin Doğru Göz Makyajı

Yeşil Sebzelerin Mucizeleri