in ,

Evde Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Cilt temel olarak güneş ışığına maruz kalması dolayısıyla bronzlaşır ve zaman zaman beraberinde cilt lekeleri de ortaya çıkar. Bununla birlikte diz kapağı, koltuk altı, bikini bölgesi gibi kısımlarda genetik olarak bölgesel renk koyuluğu görülebilmektedir.
Eğer bronz bir tenden hoşlanmıyor ya da bölgesel renk koyuluklarından şikayet ediyorsanız cilt beyazlatma yöntemlerine başvurabilirsiniz. Cilt beyazlatma estetik müdahaleler ya da kozmetik ürünler aracılığıyla da gerçekleştirilebilmekle birlikte bu yazımızda evde uygulayabileceğiniz doğal cilt beyazlatma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Limon Maskesi

Limon cilt beyazlatmada en yaygın kullanılan etkili bir yöntemdir. İçerdiği sitrik asit ve bol miktarda C vitamini sayesinde cildinizi yağdan ve kirden arındırırken, cilt lekeleri ile de savaşır. Düzenli kullanımda ten renginizin açılmasını sağlar.
Limon maskesi yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 adet limon, 2 yemek kaşığı bal ya da sürt. Maskeyi hazırlamak için limonun suyunu sıktıktan sonra tercihinize göre bal ya da süt ile karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz karşımı yağ, kir ve makyaj alıntılarından arındırılmış cildinize masaj yaparak uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.
Eğer maskeyi hazırlarken limon ile birlikte süt ya da bal kullanmadıysanız maske cildinizi kurutabilir. Bu nedenle işlem sonrası cildinizi bir nemlendirici ile rahatlatmalısınız.
Limon maskesi ile cilt beyazlatma için işlemi haftada 2 ya da 3 kez uygulayın.
Son olarak maskeyi ilk kez uygulayacaksanız öncelikle kulak memenizde deneyerek herhangi bir hassasiyete yol açmadığından emin olun.

Yoğurt Maskesi

Yoğurt doğal olarak yoğu bir nemlendirici olmasının yanında içerdiği yüksek miktarda laktik asit nedeniyle cilt renginizin açılmasına ve cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Yoğurt ile cilt beyazlatma için tercihen ev yapımı yoğurdu isteğe bağlı olarak limon suyu ya da sirke ile karıştırarak yüzünüze ya da beyazlatmak istediğiniz diğer bölgelere uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. İşlemi haftada 3-4 kez uygulayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak hem ten renginizi korumak hem de güneş lekelerinin önüne geçmek için güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazın Nemini Kaybeden Saçlar İçin Doğal Bakım Maskeleri

Rahim Kalınlaşması Nedir? Zararları Nelerdir?