in , , ,

Evlilik Terapisi Eşlerin Birbirini Anlamasında Etkili Midir?

evlilik terapisi

Sorunlar da Evliliğin Parçası

Evlilik kurumunda güzel şeylerin yaşandığı kadar eşler arasında problemlerin yaşanması doğal bir durumdur. Hem sosyokültürel farklılıklar hem de bireyler arası kişilik farklılıklarından dolayı birçok konuda problem yaşanabilir. Kimi zaman problemlerden kaynaklanan çatışma sonucu derin bir hayal kırıklığı yaşanabilir kimi zaman da evliliğin devamının sorgulanmaya karar verilebilir. Oysa bu olumsuz gidişi durdurmak mümkündür. Elden geldiğince evliliğimize sahip çıkıp sorunları çözme odaklı olmamız gerekiyor.

Neden başvurulur?

Aile sorunları nüksettiğinde çiftler bunun bazen kendi çabaları ve problem çözme becerileri ile çözebilir kimi zamanda da profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyabilir. İşte bu noktada evlilik terapisti olan uzmanlardan yardım almak gereklidir. Öyle ki hiç bir evlilik mükemmel değildir her çiftler zaman zaman birtakım konularda yardıma ihtiyaç duyabilir. Evlilik terapisi sonucunda eşlerin birbirini anlaması daha çok kolaylaşacaktır. Evlilikteki terapi gerektiren sorunlarını sıralayacak olursak eşler arası tartışma, şiddet, duygusal yakınlık kuramama, cinsellik, iletişim çatışmaları veya sosyal kültürel yapı farklılıkları, çocuk veya aile sorunları özetlenebilir.

Toplumsal olarak terapi konusunda birçok ön yargı mevcuttur. Bu durumda evlilik terapisine başlamak çok kolay olmayacaktır. Haliyle evlilik gibi oldukça özel olan bir hayatın tanımadığın bir insanla paylaşmak mutlaka zordur. Fakat insanların yardım alma konusunda profesyonel düşünmesi ve bunun hayatlarını normal düzenine devam etmesi için ihtiyaç olduğunu öncelikle kabullenmesi gerekir.

Çiftler kendi başlarına sorunlarını çözmeye çalışıp eğer ki başarısız olurlarsa çözümsüz kavgalara dönüşürse tamamen evliliği sonlandırmak geline terapi sürecine başlamalarını öneriyoruz Çünkü bir terapistin karşısında sorunlar tartışırsa bile kavganın şiddetlenmesi ve olumsuz sonuçlarla sonuçlanması mümkün değildir. Duruma müdahale eder ve uygun yönlendirmeler de bulunur sizin eşinizle düzgün ve etkili biçimde konuşma ilkelerini gösterecektir.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Saç Boyasını Akıtmak İçin Kabartma Tozu

Saç Boyasını Akıtmak İçin Kabartma Tozu

Zayıflama ilaçları Kullanılabilir Mi?