Hamileliğin Ilk Ayları

early-pregnancy-signs-2160x1200.jpg
Hamilelik sürecinde anne ve baba adaylarının hamileliğe ve bebek gelişine dair yeterli bilgiye sahip olması sağlıklı bir hamilelik dönemi...
By makaleci, Eyl 7, 2017 | |
 1. makaleci
  early-pregnancy-signs-2160x1200.jpg
  Hamilelik sürecinde anne ve baba adaylarının hamileliğe ve bebek gelişine dair yeterli bilgiye sahip olması sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilmesi için son derece önemlidir. Bu nedenle ebeveynler hamilelik süresince anne bedeninde yaşanan değişimler ve bebek gelişimi hakkında bilinçli olmalı ve buna uygun olarak davranmalıdır.
  Hamilelikte anne bakımından ilk aylar zor geçmektedir. Bunun en önemli nedeni ani değişime uğrayan hormonlardır. Bu yazımızda hamileliğin ilk aylarında anne bedeninde yaşanan değişimleri ve bebek gelişimini inceleyeceğiz.

  Hamileliğin İlk Ayı

  Kişinin hamile olduğundan şüphelenerek test yaptırması ile başlayan süreçtir. Genellikle ebeveynler ilk olarak evde yapılan gebelik testlerine başvurup sonuç pozitif çıktığı takdirde kesinleştirmek için kan tahliline başvurmaktadır. Gebelik sonuçları kendini ilk olarak kan tahlilinde belli edip alınan sonuçlar kesindir. Öte yandan ilerleyen haftalarda fark edilmiş gebelik ultrason ile de görüntülenerek kesinleştirilebilir.

  Gebelik testi sonrası hamileliğin kesinleştirilmesinden sonra anne adayına belirli rutin testler yapılır ve kontroller gerçekleştirilir. Bunlar;

  - Anne adayının genel sağlık durumunun kontrol edilmesi
  - Anne adayı ve ya bebek için risk teşkil eden olası etkenlerin tespit edilmesi
  -Kan tahlili, idrar tahlili, hormon testleri ve cinsel yolla bulaşan hastalık testlerinin yapılması
  -Doğum tarihinin yaklaşık olarak hesaplanması

  Bu kontroller sonrası herhangi bir risk faktörü tespit edilmesi durumunda gerekli önlemler alınır, anne adayı ya da bebek için herhangi bir risk konusu değilse rutin kontrollere sonraki aylarda devam edilir.
  Gerekli kontrollerin tamamlanmasından sonra anne ve baba adaylarına hamilelik süreci hakkında geniş bilgi verilir. Bunlar;

  -Hamilelik süresince anne adayının nasıl beslenmesi gerektiği
  -Alınması gerekli vitamin takviyeleri
  -Sigara ve diğer yabancı maddelerin kullanımın bebeğin sağlığına ve g
  gelişimine olumsuz etkileri
  -Alkol kullanmanın bebeğin sağlığına ve gelişimine olumsuz etkileri
  -Hamilelik süresince anne adayının yaşayacağı fiziksel değişimler
  -Doğumu kolaylaştıracak düzenli egzersizler

  olup ebeveynlerin verilen tavsiyelere uyması anne adayının sağlığının korunması ve bebeğin sağlıklı gelişimi için son derece önemlidir.
  Son olarak ilk aylarda anne adaylarının yaygın şikayetlerinden bahsedelim. Bunlar;

  -Mide bulantısı ve kusma
  -Baş dönmesi
  -Baş ağrısı
  -Kasıklarda ağrı
  -Yüksek ateş
  Makale Puanı:
  5/5,

  Share This Article