Hormonal Doğum Kontrol Yöntemleri

doğum-kontrol-hapı[1].jpg
By Bilirdişi, Tem 24, 2017 | |
Puanlama:
5/5,
 1. Bilirdişi
  Doğum kontrolü, bebek sahibi olmayı düşünmeyen çiftlerin hamilelikten korunmak için başvurdukları bir aile planlaması yöntemidir. Yöntemin aile planlamasını yanı sıra kadın bedenine ve çiftlerin ortak yaşamına pek çok olumlu etkisi bulunur;

  • Çiftlerin bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmalarına imkan verir.
  • İki gebelik arasında annenin dinlenmesi ve yeni bir gebeliğe hazırlanması için zaman yaratır.
  • Çok erken ya da geç dönemde gebe kalmanın önüne geçer.
  • Çok sayıda doğum yaparak anne bedeninin yıpranmasının önüne geçer.
  • Düşük riskini azaltır.
  Bunlara ek olarak hormonal doğum kontrol yöntemleri adet düzensizliği, adet görmeye bağlı olarak ortaya çıkan demir ve çinko eksikliği, hormonal bozukluklar gibi sorunların da önüne geçer.

  Doğum kontrol yöntemleri temel olarak ikiye ayrılır; hormonal doğum kontrol yöntemleri ve bariyer doğum kontrol yöntemleri.

  Hormonal Doğum Kontrol Yöntemleri
  Hormonal doğum kontrol yöntemleri çeşitli yollarla kadın vücuduna progesteron hormonu verilerek yumurtlamanın baskılanması sonucu gebe kalmanın önüne geçilmesini sağlar.

  Doğum Kontrol Hapları; Doğum kontrol hapları progesetron ve östrojen içeren haplar olup en yaygın başvurulan doğum kontrol yöntemidir. Yöntem doğru kullanıldığı takdirde %99'a kadar koruma sağlar ve ek bir korunma yöntemi gerektirmez.

  Doğum kontrol hapları 21 adet haptan oluşan tabletlerden oluşur. İlk kutuya tercihen adetin 1 ya da 2. günü başlanır. 21 gün sonra ilaç bırakılır ve takiben 3 ila 4 ün için adet görülür. Adetin 1 y a da 2. günü yeni tablete başlanır.

  Hapın unutulması durumunda ilk 12 saat içinde hatırlanmışsa hemen içilmeli, 12 saati geçmişse ekstra bir hap alınmamalıdır. Bir gün unutulması durumunda ekstra bir doğum kontrol yöntemine başvurulması gerekmemekle birlikte, 2 gün unutulursa bariyer yöntemlere başvurulmalıdır.

  Aylık ve ya 3 aylık İğneler; Doğum kontrol hapları ile aynı içeriğe sahip olup ayda bir ve ya üç ayda bir enjeksiyon ile uygulanır. Doğru kullanımda %98'e kadar koruma sağlar.

  Deri Altı İmplantlar; progesteron ve östrojen içerikli implantları tercihen kolun iç kısmında deri altına yerleştirilmesi suretiyle uygulanır. Doğru kullanımda %98'e kadar koruyuculuk sağlayan yöntem 6 aya kadar etkilidir.

  Hormonlu Spiraller; En etkili doğum kontrol yöntemi olan progesteron içerikli spiralin rahim içine yerleştirilmesi suretiyle uuygulanır. %99'a kadar koruma sağlar.
  Makale Puanı:
  5/5,

  Share This Article