Meme Kanseri

,v0C2kMHriUSq2xryPT61kw.jpg
Meme kanseri kadınlarda en yaygın görülen kanser türü olup zamanında müdahale edilemediğinde kanserin diğer organlara yayılması sonucu hayati...
By makaleci, Ağu 31, 2017 | |
 1. makaleci
  ,v0C2kMHriUSq2xryPT61kw.jpg ,v0C2kMHriUSq2xryPT61kw.jpg
  Meme kanseri kadınlarda en yaygın görülen kanser türü olup zamanında müdahale edilemediğinde kanserin diğer organlara yayılması sonucu hayati riskler doğurabilir. Bununla birlikte son yıllarda tıp dünyasının geliştirdiği teşhis ve tedavi yöntemleri sayesinde zamanında müdahale ile tedavisi mümkündür.

  Meme kanserinin ortaya çıkış nedeni meme dokusunda ya da süt bezlerinde bulunan sağlıklı hücrelerin uğradıkları bir DNA tahribatı sonucu kontrolsüz bir şekilde çoğalarak kanserli kitleyi oluşturmasıdır. Kanserli kitle zamanında müdahale edilmediğinde yayılarak ilk olarak meme dokusunu tahrip ederken ilerleyen aşamalarda diğer organlara dağılarak bunlarda da tahribat yaratabilir.

  Meme kanseri daha çok kadınlarda görülmekle birlikte erkeklerde de görülebilen bir kanser türüdür. Bugün dünyadaki tüm meme kanseri hastalarının %1’ini erkek bireyler oluşturur.

  Meme kanseri riskini artıran etkenler; kadın olmak, yaşın ilerlemesi, menopoz ve menopoza bağlı komplikasyonlar, genetik yatkınlıklar ve diğer çevresel ve hormonal etkenlerdir. Bu etkenler nedeni ile risk grubu altında bulunan kadınların düzenli kontrollerle kendilerini meme kanserine karşı koruması önem taşır.

  Meme Kanseri Belirtileri

  Meme kanserinin belirtilerinin bilinmesi ve hastalığa karşı bilinç kazanılması olası bir durumda hastalığın erken teşhisi ve tedavide başarı oranını artırır. Bu sayede hasta meme dokusu dahi tahrip olmadan hastalığı atalatabilir.

  Meme kanserinin belirtileri kanserli kitlenin yerleşim yerine ve hastalığın bulunduğu evreye göre değişebilmekle birlikte yaygın belirtiler şöyle sıralanabilir;

  - Meme dokusunda elle muayene edildiğinde fark edilen ağrısız ve sert yalpı kitle
  - Zamanla kitlede şişlik ve büyüme
  - Meme dokusunda değişiklikler
  - Memede şekil bozuklukları
  - Meme yüzeyinde çöküntü, morluk ve damarlı bir görünüm oluşması
  - Meme başının içe çekilmesi ve konumunun değişmesi
  - Memede kabuklanma, çatlama
  - Meme başından akıntı
  - Koltuk altında elle muayene edildiğinde fark edilen sert kitle

  vb. belirtilerdir. Bu belirtilerin erken fark edilmesi için bireyin sürekli meme muayenesi yaparak meme gelişimini gözetim altında tutması gerekmektedir.

  Elle Meme Muayenesi

  Elle meme muayenesi 20 yaşını aşkın her kadının düzenli olarak yapması gereken ve meme kanserinden korunmak için en kolay yoldur. Elle meme muayenesi için doktorunuza danışarak nasıl yapılacağı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair geniş bilgi almanızda fayda vardır.
  Makale Puanı:
  5/5,

  Share This Article

Comments

To make a comment simply sign up and become a member!