Şok Diyetlerin Zararları

diyet-listesi-nasil-hazirlanir.jpg
Diyet yapmak denilince çoğu insanın aklına aç kalınan uzun saatler, şekerden tamamen uzak öğünler ve zorlu bir süreç gelir. Oysa doğru yapılan bir...
 1. makaleci
  Diyet yapmak denilince çoğu insanın aklına aç kalınan uzun saatler, şekerden tamamen uzak öğünler ve zorlu bir süreç gelir. Oysa doğru yapılan bir diyette birey kesinlikle aç kalmadığı gibi doğal kaynaklardan vücudunun ihtiyaç duyduğu şekeri de karşılar. Bu nedenle doğru bir beslenme planı ile kilo vermek kolay olduğu gibi diyet süreci de kişiyi zorlamaz.

  Kilo vermeye karar veren kadınların en sık düştüğü hata birden normalde tükettiğinden çok daha az yemek yemeye başlamak, kendini uzun saatler aç bırakmak ve bu şekilde kilo vereceğini düşünmektir. Bu yanlış kanı üzerinde çeşitli platformlarda sıkça pazarlanan şok diyetler oldukça etkilidir. Kişiye bir haftada 10 kilo vereceği ya da 3 ayda 50 kilo vereceği gibi vaatlerde bulunan bu diyetler gerçekte işe yaramadığı gibi sağlığa pek çok zararı bulunur. Bunun yanı sıra kişilerin sürekli diyeti bozma, kilo verememe gibi nedenlerle öz güvenlerini kaybetmelerine ve kilo veremeyeceklerini düşünmelerine neden olur.

  Sonuç olarak şok diyetlere kesin itibar etmemek gerekir. Kilo vermek isteyen kişi mutlaka bir diyetisyene başvurarak kendisine kilo aldıran etkenleri tespit etmeli ve buna uygun olarak hazırlanan beslenme planı doğrultusunda diyet yapmalıdır. Bu şekilde yapılan diyet kesinlikle kişinin sağlığına dosttur ve kilo vermede etkilidir. Öte yandan şok diyetlerin sağlığa pek çok zararı ve kilo vermeye engel etkileri bulunur. Bunları kısaca açıklayalım.

  • Metabolizma hızını düşürür; şok diyetlerin en önemli zararlarından biridir. Kişinin normalde tükettiğinden çok daha az miktarda kalori almaya başlaması nedeni ile aç kalacağını düşünen vücut metabolizma hızını düşürür. Bu durumda kişi ne kadar az yerse vücut metabolizma hızını o kadar düşüreceği için kilo vermek neredeyse imkansız hale gelir.
  • Verilen kiloların hızla geri alınmasına neden olur; metabolizma hızının ciddi anlamda düşmesinden kaynaklı kişi kilo verse bile diyeti bıraktığı anda verdiği kiloları fazlasıyla geri alacaktır.
  • Kalp sağlığını tehdit eder; aniden kilo verme ve sonrasında geri alma süreci kalp ağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Kalp çarpıntısı, ritim bozukluğu gibi şikayetlerden kalp krizine kadar varan riskler doğurur.
  • Kan şekeri ve tansiyonu olumsuz olur; uzun saatler boyunca aç kalmak kişinin kan şekerinin düşmesine neden olur. Buna bağlı olarak kişi kendini sürekli olarak yorgun ve halsiz hisseder. Bunun yanı sıra kan şekerinin düşmesi tatlı krizlerini tetikleyerek kilo vermeyi zorlaştırır.
  Makale Puanı:
  5/5,

  Share This Article