Yeni Başlayanlar Için Ten Makyajı

Mineral-Makeup.jpg
Makyaj yapmak ilginizi çekiyorsa ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız önünüzde pek çok soru var demektir. Hangi makyaj malzemesi ne işe...
 1. makaleci
  Mineral-Makeup.jpg
  Makyaj yapmak ilginizi çekiyorsa ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız önünüzde pek çok soru var demektir. Hangi makyaj malzemesi ne işe yarar, ilk olarak hangilerini almalısınız, hangisi nasıl kullanılır ve hangi makyaj stili sizin tarzınızı yansıtır. Bu yazımızda kafanızı karıştıran soruların cevabını bulmanız için en temel ten makyaj malzemelerinden, işlevlerinden ve makyaj stillerinden bahsedeceğiz.

  Ten Makyajı Malzemeleri

  Temel makyaj malzemelerini, işlevlerini ve kullanım biçimlerini tarif ederek başlayalım.

  Makyaj bazı; makyaja başlamanın il adımını oluşturacak üründür. Makyajın cildiniz ile bütünleşerek daha doğal bir bitiş vermesini ve uzun saatler bozulmadan kalmasını sağlar. Bunun yanı sıra makyajınızın stilini belirleyecek bitişin aydınlık mı mat mı olacağını belirleyen ürünlerden biridir.

  Fondöten; ten makyajınızın temelini oluşturacak ve en yaygın bilinen makyaj ürünüdür. Işıltılı ya da mat, full ya da orta kapatıcılıkta olabilir. İnce yapılı bir fondöten ve doğal bir bitiş isteyenler su bazlı fondöten kullanabilir.

  BB ve CC Krem; bunlar renkli nemlendiriciler olup cildinde ciddi bir problem olmamakla birlikte renk eşitsizliklerini düzeltmek isteyen kişiler için idealdir.

  Allık; yine yaygın bilinen makyaj ürünlerinden biridir. Genç ve mutlu bir görünüme sahip olmak için allık seçimi ciddi önem taşır. Genel kanının aksine allıklar kırmızı olmak zorunda değildir turuncudan kahverengine kadar değişen bir renk skalası bulunur.

  Bronzer; ten rengini ısıtmak için kullanılan sütlü kahve tonlarındaki ten ürünüdür, Likit krem ya da toz formunda olabilir. Uygulanacağı yüzümüzde bölgeler doğal olarak güneşin vurduğu yüksekte kalan bölgelerdir. Elmacık kemiklerinin ve burnun üstü gibi.

  Kontür Ürünleri; yüz boyutlandırmanın en öenmli aracı olan kontür ürünleri likit, krem ya da toz formunda olabilir. Genellikle acı kahve tonlarında olur. Bronzerdan farkı elmacık kemiklerinin üstüne değil hemen altına sürülmesidir. Yüzün daha ince ve kemikli görünmesini sağlamaya yardımcı olur.

  Aydınlatıcı; yüzü aydınlatmak için kullanılır. Likit, krem ya da toz formunda olabilir. Yüze genç ve sağlıklı bir ifade katar.
  Makale Puanı:
  5/5,

  Share This Article