Cilt Kuruluğunun Sebepleri Nelerdir?

'Cilt Bakımı' forumunda kadin tarafından Haz 17, 2017 tarihinde açılan konu

 1. kadin

  kadin Bilirdişi Makaleci

  kadin Yeni bir yazı yayınladı

  Cilt Kuruluğunun Sebepleri Nelerdir?
  [​IMG]


  Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız doğal bitki yağları, kremleri ve serumlarını kullanabilirsiniz. Bu ürünler cildinizi yenilerken gözenekleri temizler. Fakat bu ürünlerin dışında olan ve bilinmeyen ürünlerin kullanılması cildi olumsuz etkileyebilir. Ciltte tahriş, gözeneklerde açılma, cilt kuruluğu ve kızarıklıkları gibi daha birçok şey gözlenebilir. Cilt kuruluğunun sebepleri nelerdir? Diye merak edenler için neden olan sebepler aşağıda verilmiştir.
  Kuru Bir Cildin Sebepleri Nelerdir?


  Kuru ciltler, çatlamaya ve sivilce oluşumuna elverişlidir. Cildin yenilenmesi ve sağlıklı bir gözeneğe sahip olması için A ve E vitamini desteği alınması gerekiyor. Bu vitaminler sebze ve meyvelerde bulunuyor. Aynı zamanda fıstık, fındık, badem gibi çerezlerde de bulunuyor. Meyve olarak salatalık, kiraz, şeftali, avokado, kayısı, üzüm gibi vitamini bol olan meyvelerde yer alır. Bu meyvelerin tüketilmesi kuru ciltlerin yeniden canlanması ve gözeneklerin sıklaşmasında etkili olacaktır.
  Cilt kuruluğunun sebepleri nelerdir?


  Sorusuna kaldığımız yerden devam edersek, kullanılacak kremlere bakıldığında kuru ciltler için nemlendirici kremler tercih edilmesi gerekiyor. Kuru ciltler soğuk havalarda ve sert olan rüzgârlarda kuruluk yaşar ve çatlamalara neden olur. Sert bir cilt ve açık gözeneklere sebep olduğu görülür. Bunun için yanınızda nemlendirici krem gibi ürünlerin yer alması cildinizin sağlığı için önemli olacaktır.
  Kuru Cildi Canlandırmak İçin Neler Yapılmalıdır?


  Düzenli olarak yıkanılması, krem ve serum kullanılması, bitkisel ve doğal maskeler ile haftalık bakımının yapılması tavsiye edilir. Soğuk havalarda dışarıya çıkılacak ise kremle cilt gözeneklerinin kapatılması ve üzerinden mineralli fondöten geçerek soğuklara karşı koruyabilirsiniz. Dışarıya çıkmadan önce meyve kürleri uygulayarak yüzünüze masaj uygulayarak 15 dakika beklettikten sonra durulayıp dışarıya çıkabilirsiniz. Kuru cilde sahip olan kişilerin tuzlu ürünler tüketmesi yanlış bir etkendir.

  Yıpranmış bir cilt gözenekleri açılmış ve çabuk sivilce oluşan lekeli ciltlerdir. Bu genel olarak vitamin alınmadığı durumlarda bu hali alır ve kötü görünmeye sebep olur. Kuru ciltlerde sivilce oluşumunu engellemek ve yeniden pürüzsüz bir tene sahip olmak için yukarıdaki tavsiye edilen ürünleri ve besin ürünlerini tüketerek kuru ciltten kurtulabilirsiniz.
   
 2. Maya

  Maya Sağlam üye

  Benim cildim çok kuru...özellikle ellerim kışın ćatlar ve kanardı...tek çözümümde yağlı arko krem olurdu....
   

Bu Sayfayı Paylaş