Gebelikte Zararlı Yiyecekler

'Doğum Öncesi' forumunda kadin tarafından May 24, 2017 tarihinde açılan konu

 1. kadin

  kadin Bilirdişi Makaleci

  kadin Yeni bir yazı yayınladı

  Gebelikte Zararlı Yiyecekler
  [​IMG]


  Hamilelik dönemi bir bayan için sağlığına en çok dikkat etmesi gereken dönemlerden birisidir. Uzun ve sancılı bir dönem olduğu için de bu özeni devam ettirmesi zorlaşabilir. Dikkat etmesi gereken hareketlerin dışında yedikleri de vücudunun tepki göstermesine doğumu riske atmasına sebep olabilir. Örneğin hamilelikte beslenme konusunda yapılan yanlışlardan birisi düzensiz beslenme ve sağlıksız gıdalardır. Gebelik süresi boyunca size en çok kilo aldıracak faktör kesinlikle budur. Sağlıklı besinler tüketerek daha sık yemek yemek gerekir. Sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek, bunun yanında bol su içip egzersiz yapmak sizi doğuma hazırlayacağı gibi bu süreci daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır. Bunun yanında kafein, deniz ürünleri kabuklular özellikle, az pişmiş et, çok fazla ve aşırı şekerli gıdalar tüketilmemesi gereken besin gruplarıdır. Aynı zamanda kimileri aşırı olmamak kaydıyla şarap içmeyi önerebilirken alkollü içeceklerde hamilelik dönemi boyunca tüketilmemesi gereken hamileliğinizi riske atması sebebiyle zararlı içecekler arasında yer almaktadır.
  Hamilelikte Süt Tüketimi


  Hamilelik süresi boyunca kalsiyum alımına çok dikkat etmelisiniz. Bebeğin gelişimi arttıkça kalsiyum ihtiyacınızı ilk önce dişlerden sonrada kemiklerinizden karşılayacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için süt ve süt ürünlerini tüketmelisiniz. Ancak bu ürün gruplarını tüketirken herhangi bir enfeksiyon riskine ve zehirlenme riskine karşılık pastörize edilmiş olması gerekmektedir. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri sağlığınızı tehlikeye atabilir.
  Gebelikte Bitki Çayları


  Bitki çaylarının en çok bilenen özelliği sindirimi rahatlatmasıdır. Bazı bitki çaylarının kullanımı ise kasılmalarla doğumu başlatabilecek etki yaratabilmektedir. Bu sebeple düşük yapma riski bile vardır. Hamilelikte bitki çayı kullanmadan önce bunu doktorunuzla paylaşmalı size tavsiye ettiği uygun miktarlarda tüketmeye özen göstermelisiniz.
  Hamilelikte Diyet Yapmak Mümkün mü?


  Bu dönemde besin ihtiyacı olan kişi sadece siz değilsiniz. Her ne kadar vücudunuz değişim gösterirken hamilelik hormonları sizi fazlasıyla hassas duygusal birine dönüştürüyorsa hamilelikte diyet kesinlikle düşünülmemelidir. Kilo alımınızı takip edebilir. Çok geç saatlerde fazla hamur işi pasta, çikolata vs tüketmek yerine acıktığınız zaman atıştırmalıklarınızı meyve kuruyemiş gibi sağlıklı nitelendirebileceğimiz alternatiflerle süslemelisiniz. Hareketlerinizin kısıtlandığı bu dönemde ekstradan kilo kazanmak doğumunuzu sıkıntıya sokabilecek sebeplerden birisidir.
   
 2. Maya

  Maya Sağlam üye

  Bitki çayları zararlı diye biliyorum...bu yüzden hiç tüketmedim...süt yerine de yoğurt yedim....sanıldığinın aksine maydonoz yemek zararlı değildir bilginize....
   

Bu Sayfayı Paylaş